To ostatni weekend wakacji. Spędźmy go z głową!

foto: pixabay

foto: pixabay

 Policja apeluje o rozsądek i przestrzeganie przepisów. Mundurowi przygotowują się do ostatniego wakacyjnego weekendu i szczytu powrotów z letniego wypoczynku. Porządku na drogach w całej Polsce będzie pilnować około czterech tysięcy policjantów.

Komisarz Robert Opas z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji zapowiedział, że do kontroli na drogach zostanie wykorzystany nowoczesny sprzęt. Chodzi o nieoznakowane radiowozy, którymi dysponuje specjalna grupa Speed, a także drony, które będą wykorzystywane do kontrolowania zachowań kierowców.

Policja zapowiada, że nie będzie taryfy ulgowej dla piratów drogowych i kierowców, którzy wsiadają do samochodu po spożyciu alkoholu. Robert Opas zapowiedział, że osoby przyłapane na jeździe w stanie nietrzeźwym nie będą mogły liczyć na upomnienie.

Kontrolowany będzie także stan techniczny aut i ich wyposażenie pod kątem bezpieczeństwa. Wzmożone kontrole na drogach potrwają do poniedziałku.

Kolejarze: Uważajcie na rogatkach! 

 Rozsądek, bezpieczeństwo i przestrzeganie przepisów. Kolejarze apelują do kierowców o bezpieczny powrót z wakacji. Chodzi przede wszystkim o przekraczanie przejazdów kolejowo – drogowych. Paweł Kuskowski ze Straży Ochrony Kolei mówi, jakiego rodzaju wykroczenia najczęściej popełniają kierowcy na przejazdach kolejowo – drogowych. W wielu przypadkach kierujący pojazdami omijają zamykające się, bądź zamknięte już rogatki i półrogatki. Nie zatrzymują się przed znakiem STOP. Ignorują też sygnały świetlne na przejazdach.

Pociąg hamuje nawet… 1,5 kilometra

 Kolejarze przypominają, że droga hamowania pociągu jadącego 160 kilometrów na godzinę wynosi prawie półtora kilometra, a przy zderzeniu z pociągiem, samochód i osoby, które się w nim znajdują, nie mają szans na przeżycie. 

 Na rogatkach przejazdów kolejowo drogowych umieszczone są tak zwane żółte naklejki. Są na ich numery alarmowe. W razie zagrożenia trzeba zawiadomić odpowiednie służby. Zygmunt Mikołajewski z PKP Polskich Linii Kolejowych powiedział, że w razie konieczności można wyłamać rogatkę. Wskazał, że mają one specjalne bezpieczniki i w razie czego samochód może je wyłamać, nie uszkadzając karoserii.

W zeszłym roku doszło do 177 wypadków na przejazdach kolejowo – drogowych. Zginęło w nich 40 osób.

Skorzystaj z wirtualnego narzędzia. Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa 

Jednym z narzędzi prewencyjnych, dzięki którym policja chce zmniejszyć ilość wypadków na drogach jest Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa. Tutaj na bieżąco wskazywane są zdarzenia ze skutkiem śmiertelnym. Jest to również sposób komunikowania się społeczeństwa z komendami i komisariatami policji.

Tylko od stycznia mieszkańcy Żar i okolicznych miejscowości poprzez mapę zgłosiło kilkaset naruszeń porządku publicznego. – Wśród nich aż trzysta czterdzieści dotyczyło nadmiernej prędkości. Za każdym razem przy takim zgłoszeniu weryfikujemy te informacje – mówi nadkomisarz Aneta Berestecka z Komendy Powiatowej Policji w Żarach.

 

– Obsługa mapy jest łatwa i intuicyjna. Każdy może dokonać zgłoszenia. Dzięki temu znamy nowe newralgiczne miejsca, gdzie często dochodzi do różnego rodzaju incydentów – zaznacza funkcjonariuszka:

 

Policja prosi także, aby z aplikacji korzystać w sytuacjach istotnych mających wpływ na bezpieczeństwo.

 

Exit mobile version