Paryż – prezydent Macron otworzył igrzyska. Jako pierwsza wystartuje Świątek i siatkarze

Fot. PAP/EPA/MOHAMMED BADRA

Fot. PAP/EPA/MOHAMMED BADRA

Prezydent Francji Emmanuel Macron otworzył igrzyska olimpijskie w Paryżu. „Ogłaszam Igrzysk XXXIII Olimpiady w Paryżu za otwarte” – oświadczył podczas ceremonii w ogrodach Trocadero pod Wieżą Eiffla.

Paryż po raz trzeci będzie gospodarzem igrzysk. Poprzednio organizował największą imprezę sportową czterolecia w 1900 i 1924 roku. 

W igrzyskach weźmie udział ok. 10,5 tys. zawodników z 205 krajów i z drużyny uchodźców. Stawką jest 329 kompletów medali w 32 dyscyplinach. Polskę ma reprezentować 210 sportowców. 

Ostatnie medale zostaną rozdane 11 sierpnia. Wtedy też zgaśnie znicz olimpijski.

Otwarcie 33. letnich igrzysk olimpijskich

W centrum Paryża odbyła się uroczystość otwarcia 33. letnich igrzysk olimpijskich. Po raz pierwszy uroczystość zorganizowano nie na stadionie, ale na rzece.

Igrzyska w Paryżu, które odbędą się dokładnie 100 lat po tym, jak francuska stolica ostatnio była areną olimpijskich zmagań, mają być „inne niż wszystkie”. Jednym, co z pewnością będzie je wyróżniało, jest ceremonia otwarcia, która po raz pierwszy odbyła się poza stadionem. A dokładnie – na Sekwanie. 

Na temat samej uroczystości nie było wiadomo jednak wiele, poza tym, że rzeką na odcinku sześciu kilometrów przepłynie 115 łodzi z delegacjami sportowców, a trasa będzie prowadzić między mostami Austerliz i Jena

Szczegóły wydarzenia były we Francji pilnie strzeżoną tajemnicą. Na temat wydarzenia nic nie wiedzieli także sami sportowcy, którzy wzięli w niej udział. Chorąży olimpijskiej reprezentacji Polski Przemysław Zamojski, który pełnił tę funkcję z trzykrotną mistrzynią olimpijską w rzucie młotem Anitą Włodarczyk, był jedynie pewny, że parada odbędzie się na barkach na Sekwanie. 

Według francuskiej agencji prasowej AFP, w ceremonii otwarcia igrzysk uczestniczyli przywódcy około stu państw. Wśród nich był prezydent RP Andrzej Duda, a także m.in. król Wielkiej Brytanii Karol III, kanclerz Niemiec Olaf Scholz czy prezydent Włoch Sergio Mattarella. Przyjazd do Paryża potwierdziła również Pierwsza Dama Stanów Zjednoczonych Jill Biden.

Punktem kulminacyjnym uroczystości było zapalenie olimpijskiego znicza, które stanowi symboliczne rozpoczęcie zmagań o medale igrzysk.

Perec i Riner zapalili znicz igrzysk

Lekkoatletka Marie-Jose Perec i judoka Teddy Riner zapalili znicz igrzysk olimpijskich w Paryżu. Pół godziny wcześniej największą imprezę sportową czterolecie otworzył prezydent Francji Emmanuel Macron.

Perec i Riner zapalili znicz w ogrodach Tuileries. Umieszczony był w balonie, który uniósł się w powietrze. 

Paryż po raz trzeci będzie gospodarzem igrzysk. Poprzednio organizował największą imprezę sportową czterolecia w 1900 i 1924 roku.

Tak Polacy zaprezentowali się podczas ceremonii otwarcia igrzysk!

Polacy płynęli Sekwaną na jednej łodzi z reprezentacjami Puerto Rico i Filipin.

Polskę w tegorocznych igrzyskach reprezentować będzie aż 228 sportowców.

Trzykrotna mistrzyni olimpijska w rzucie młotem Anita Włodarczyk oraz koszykarz 3×3 Przemysław Zamojski byli chorążymi reprezentacji Polski podczas ceremonii otwarcia igrzysk w Paryżu.

Po raz drugi w letnich igrzyskach biało-czerwoną flagę trzymało dwoje sportowców – trzy lata temu w Tokio byli to startująca w kolarstwie górskim Maja Włoszczowska oraz pływak Paweł Korzeniowski.

Włodarczyk będzie łącznie czwartą kobietą w roli chorążego. Poza nią i Włoszczowską, funkcję tę pełniły tenisistka Agnieszka Radwańska podczas igrzysk w Londynie w 2012 roku, a także snowboardzistka Paulina Ligocka w Turynie w 2006.

Dalsza część tekstu pod tweetemi

W sobotę rozpoczynają grę Świątek i siatkarze

W sobotę (27 lipca) w igrzyskach olimpijskich w Paryżu wystartuje blisko 40 polskich sportowców. Z perspektywy kibiców najciekawiej zapowiadają się pojedynek czterokrotnej mistrzyni tenisowego French Open Igi Świątek z Rumunką Iriną-Camelią Begu oraz mecz siatkarzy z Egiptem.

23-letnia Świątek jest zdecydowaną faworytką rywalizacji pań. Na kortach ziemnych w Paryżu czuje się znakomicie, jest triumfatorką wielkoszlemowego French Open w 2020, 2022, 2023 i 2024 roku. Z zajmującą 136. miejsce w światowym rankingu Begu zmierzy się w samo południe. Grała z nią dotychczas tylko raz, wygrywając gładko 6:1, 6:0 w lipcu 2021 roku w 3. rundzie Wimbledonu. 

Magda Linette i Magdalena Fręch, które w piątek walczyły w pierwszym w historii polskim finale singla turnieju WTA w Pradze, do gry w Paryżu przystąpią w niedzielę. 

Polscy siatkarze również należą do grona faworytów. Liderzy światowego rankingu zmierzą się z outsiderem – Egiptem, który znalazł się wśród uczestników turnieju ze względu na zasadę parytetu kontynentów, zgodnie z którą każdy musi mieć swojego przedstawiciela w igrzyskach. Pozostałe zespoły w grupie to potęgi – Brazylia i Włochy, więc zwycięstwo nad drużyną z Afryki jest obowiązkiem podopiecznych Nikoli Grbica. Początek meczu o godz. 17. Potyczkę siatkarzy ma oglądać z trybun prezydent RP Andrzej Duda. 

W sobotę rozdanych zostanie pierwszych 14 kompletów medali igrzysk. 

Czy Polacy mają szansę stanąć na podium? To zadanie bardzo trudne, ale o miłą niespodziankę mogą postarać się na strzelnicy w konkurencji karabinu pneumatycznego mikstów Tomasz Bartnik i Aneta Stankiewicz oraz Maciej Kowalewicz i Julia Piotrowska. Na planszy szermierczej wystąpią nieobliczalne szpadzistki Renata Knapik-Miazga, Martyna Swatowska-Wenglarczyk i Alicja Klasik. Polki są mistrzyniami świata, ale w drużynie. W 1/16 finału turnieju indywidualnego wszystkie zmierzą się z wyżej notowanymi rywalkami. 

W kolarstwie zaplanowano jazdę indywidualną na czas z udziałem Marty Lach, Agnieszki Skalniak-Sójki i Michała Kwiatkowskiego. Przed rokiem w mistrzostwach świata w szkockim Stirling Skalniak-Sójka zajęła siódme miejsce, co odebrano w kraju za duży sukces. 

Pierwsze dwa olimpijskie finały w pływaniu to sztafety 4×100 m st. dowolnym kobiet i mężczyzn. Biało-czerwoni, w większości bardzo młodzi, wystartują w eliminacjach, a cel stawiany przed nimi to bicie rekordów życiowych i kraju. W eliminacjach i ewentualnie w półfinale na 100 m st. klasycznym wystąpi Jan Kałusowski. 

W tenisie stołowym Katarzyna Węgrzyn zagra z reprezentantką Malediwów Fathimath Ali. 

W sobotę rozpocznie się rywalizacja we wszechstronnym konkursie konia wierzchowego z udziałem Małgorzaty Koryckiej, Roberta Powały i Jana Kamińskiego. 

Eliminacje czekają kajakarzy górskich Grzegorza Hedwiga (C1) i Klaudię Zwolińską (K1), a na torze wioślarskim w przedbiegach wystąpi czwórka podwójna mężczyzn: Dominik Czaja, Fabian Barański, Mirosław Ziętarski, Mateusz Biskup. 

Bez udziału Polaków odbędą się finały w debiutującej na igrzyskach deskorolce, w judo, rugby 7 mężczyzn i skokach do wody.

Exit mobile version