Prezydent Andrzej Duda w poniedziałek (8 lipca) po południu spotkał się w Belwederze ze składającym wizytę w Warszawie prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.
Do spotkania prezydentów doszło przed szczytem NATO w Waszyngtonie, który odbędzie się w tym tygodniu i na który udają się zarówno Duda, jak i Zełenski.
Wcześniej w poniedziałek prezydent Zełenski najpierw rozmawiał w cztery oczy z premierem Donaldem Tuskiem, a następnie obaj podpisali ukraińsko-polską umowę w dziedzinie bezpieczeństwa. Po podpisaniu umowy Zełenski udał się na spotkanie z prezydentem Dudą.
Dalsza część tekstu pod polecanym artykułem
Czytaj także:
Zełenski i Tusk podpisali ukraińsko-polską umowę w dziedzinie bezpieczeństwa
Prezydent Wołodymyr Zełenski i premier Donald Tusk podpisali w poniedziałek (8 lipca) w Warszawie ukraińsko-polską umowę w dziedzinie bezpieczeństwa. Dokument zawiera praktyczne wzajemne zobowiązani, a nie puste obietnice -...
Czytaj więcejDetailsPrezydent Duda: od początku wspieramy europejskie i euroatlantyckie aspiracje Ukrainy
Jeżeli społeczeństwo ukraińskie będzie miało wolę przynależności do Sojuszu Północnoatlantyckiego, to NATO nie może się wahać i Ukraina musi zostać do NATO przyjęta; my od początku wspieramy europejskie i euroatlantyckie aspiracje społeczeństwa ukraińskiego – powiedział prezydent Andrzej Duda.
Prezydent podkreślił podczas spotkania, że wszędzie, gdzie jest, stara się akcentować, że kwestia przyjęcia Ukrainy do NATO może być uwarunkowana tylko jedną rzeczą – „wolą społeczeństwa ukraińskiego”.
– Jeżeli społeczeństwo ukraińskie będzie miało wolę przynależności do Sojuszu Północnoatlantyckiego, to NATO nie może się wahać i Ukraina musi zostać do NATO przyjęta
– zaznaczył Duda.
– My od samego początku wspieramy te europejskie i euroatlantyckie aspiracje społeczeństwa ukraińskiego, wspieraliśmy je i będziemy wspierali także w tej szczególnej sytuacji, w jakiej Ukraina jest dzisiaj. I w ciągu tych najbliższych dni damy temu wyraz w Waszyngtonie
– powiedział prezydent.
Zapewnił też, że na polskiej scenie politycznej nie ma pod tym względem zróżnicowania, jeżeli chodzi o te siły polityczne, które dzisiaj w Rzeczypospolitej sprawują władzę.
– Niezależnie od barw partyjnych mówimy jednym głosem
– podkreślił Andrzej Duda.
Prezydent: rozpoczęcie akcesji Ukrainy do NATO byłoby sygnałem spójności i zdecydowania Sojuszu
Przyjęcie Ukrainy do NATO wymaga czasu, ale rozpoczęcie procesu akcesyjnego wzmocniłoby morale obrońców, a Rosji pokazało spójność i zdecydowanie Sojuszu – powiedział prezydent Andrzej Duda, który w poniedziałek w Warszawie spotkał się z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.
Duda nawiązał do rozpoczynającego się we wtorek w Waszyngtonie szczytu NATO i perspektyw wejścia Ukrainy do Sojuszu. Zaznaczył, że uzyskanie zgody wszystkich członków na Sojuszu i ratyfikacja protokołu akcesyjnego to proces, który wymaga czasu.
Ale – podkreślił prezydent – „rozpoczęcie tego procesu byłoby bardzo ważnym sygnałem z jednej strony dla społeczeństwa ukraińskiego – miałoby ogromne znaczenie psychologiczne podbudowujące także morale obrońców Ukrainy, z drugiej strony byłby to także silny głos w kierunku agresora, w kierunku Rosji, pokazujący spójność polityki Sojuszu, jego zdecydowane”.
– Wierzę, że taki głos zostanie przez Sojusz Północnoatlantycki w niedługim czasie wyartykułowany i ten proces ratyfikacyjny będzie mógł się rozpocząć
– podkreślił.
Prezydent wyraził satysfakcję, że dla Zełenskiego „przystankiem po drodze do Waszyngtonu jest Polska, bo tak dla nas, jak i dla całego świata, to ważny sygnał solidarności i dobrosąsiedzkiej przyjaźni”.
– Ukraina może być pewna polskiego wsparcia
– zapewnił.
Zaznaczył, że w sprawach bezpieczeństwa, w tym związanych z NATO, różne ugrupowania polityczne w Polsce są zgodne.
Prezydent Zełenski podziękował Polsce i polskiemu prezydentowi za wsparcie
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podziękował Polsce i prezydentowi Andrzejowi Dudzie za wsparcie Ukrainy, jej niepodległości i suwerenności. Przypomniał, że wsparcie to trwa od samego początku rosyjskiej inwazji i jest udzielane nie tylko przez polskie władze, ale i „zwykłych Polaków”.
– Będziemy nad tym pracować, aby głos NATO wybrzmiał jako wspólny głos za wsparciem Ukrainy – powiedział Zełenski. – Polska zawsze jest po naszej stronie i zawsze udziela nam wsparcia
– dodał.
Czytaj także:
Dziesiątki ofiar śmiertelnych ataku rakietowego wojsk rosyjskich [AKTUALIZOWANY]
W całym kraju około 20 osób zginęło, a około 50 zostało rannych w poniedziałek (8 lipca) w wyniku rosyjskiego ataku rakietowego – poinformował szef MSW Ukrainy Ihor Kłymenko. W...
Czytaj więcejDetails