Prokurator Generalny przekazał do Sejmu wniosek o uchylenie immunitetu Adamowi Szłapce

Fot. PAP

Fot. PAP

Szef MS, prokurator generalny Adam Bodnar przekazał do Sejmu wniosek o wyrażenie zgody na pociągnięcie posła Adama Szłapki (KO) do odpowiedzialności karnej – podała w czwartek (13 czerwca) rzecznik PG prok. Anna Adamiak. Szłapka, który w kwietniu 2023 r. miał potrącić rowerzystkę, zapewnił, że sam zrzeknie się immunitetu.

Wniosek o uchylenie immunitetu Szłapce, posłowi KO, a także ministrowi ds. UE, został skierowany do marszałka Sejmu Szymona Hołowni. 

W toku postępowania przygotowawczego nadzorowanego przez Prokuraturę Rejonową Warszawa-Praga Południe w Warszawie – jak podała prok. Adamiak – zgromadzono materiał dowodowy uzasadniający dostatecznie podejrzenie popełnienia przez Szłapkę występku z art. 177 par. 1 kodeksu karnego. Przepis ten głosi, że kto, naruszając, chociażby nieumyślnie, zasady bezpieczeństwa w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, powoduje nieumyślnie wypadek, w którym inna osoba odniosła obrażenia ciała podlega karze pozbawienia wolności do lat trzech.

Do wypadku, w którym Szłapka miał potrącić rowerzystkę na Saskiej Kępie w Warszawie, doszło w kwietniu 2023 r.

Rzecznik PG podała, że w sprawie uzyskano dowody, m.in. opinię sądowo-lekarską oraz opinię biegłego specjalisty z zakresu techniki samochodowej i rekonstrukcji wypadków. Wskazała też, że materiał dowodowy uzasadnia podejrzenie, że poseł Adam Szłapka – jak zaznaczyła prokurator – „nieumyślnie naruszył zasady bezpieczeństwa” określone w przepisach Prawa o ruchu drogowym, w wyniku czego uczestniczka zdarzenia doznała obrażeń ciała powodujących naruszenie czynności jej ciała na okres powyżej siedmiu dni. 

– W tej sytuacji zasadnym jest skierowanie wniosku do marszałka Sejmu RP o wyrażenie zgody na pociągnięcie Posła Adama Szłapki do odpowiedzialności karnej za czyn będący przedmiotem postępowania Prokuratury Rejonowej Warszawa-Praga Południe w Warszawie

– dodała, przypominając też, że pociągnięcie posła do odpowiedzialności karnej możliwe jest po uprzednim uzyskaniu zgody Sejmu. 

Do sprawy Adam Szłapka odniósł się w czwartkowej rozmowie z dziennikarzami. Przekazał, że otrzymał informację o wpłynięciu wniosku w sprawie jego immunitetu.

– Teraz procedura jest taka, że marszałek Sejmu Szymon Hołownia musi zbadać ten wniosek formalnie i wysłać do mnie pismo z pytaniem, czy się zrzekam (immunitetu – przyp. PAP)

– powiedział. 

– Oczywiście, zrzeknę się od razu jak dostanę to pismo. Nie mogę tego zrobić wcześniej

– zadeklarował Szłapka.

Podkreślił, że chciałby, aby sprawa „była już wyjaśniona”.

– Więc czekam, żeby jak najszybciej to się stało – dodał. – Na razie ruch jest po stronie marszałka Hołowni. Jak tylko marszałek Hołownia przekaże mi to pismo, to od razu zrzekam się immunitetu

– zapewnił polityk. 

Do wypadku, w którym Szłapka miał potrącić rowerzystkę na Saskiej Kępie w Warszawie, doszło 24 kwietnia 2023 r. 

Prokuratura Okręgowa Warszawa-Praga w Warszawie poinformowała w czerwcu ub.r., że z ustaleń postępowania wynika, że Szłapka, jadąc samochodem na przejeździe rowerowym, zderzył się z kierującą rowerem 16-latką.

– Jak wynika z opinii biegłych z zakresu medycyny sądowej, pokrzywdzona doznała obrażeń ciała w postaci m.in. urazu głowy ze złamaniem kości nosowych z przemieszczeniem

– podała prokuratura.

Zaznaczyła też, że z ustaleń postępowania wynika, że do wypadku Szłapka doprowadził w wyniku niezachowania reguł ostrożności w ruchu drogowym. 

Z dokumentacji sprawy wynika też, że Szłapka w dniu wypadku – jak podała prokuratura – nie poinformował prowadzących czynności na miejscu zdarzenia policjantów, że jest posłem na Sejm. Nie zrobił tego również przed przystąpieniem do przesłuchania w charakterze podejrzanego.

– Informację o tym podał dopiero po pytaniach wykonującego czynności procesowe funkcjonariusza policji o charakter zatrudnienia w Sejmie RP wobec podania informacji, że jest pracownikiem Sejmu RP

– dodała wówczas prokuratura.

Exit mobile version