Niebezpieczna pogoda w Polsce. IMGW i RCB wydały ostrzeżenia przed burzami [AKTUALIZACJA]

Burza w Gnieźnie/Fot. twitter.com/IMGWmeteo

Burza w Gnieźnie/Fot. twitter.com/IMGWmeteo

Ostrzeżenie trzeciego stopnia wydane przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, które przewiduje wystąpienie groźnych zjawisk meteorologicznych powodujących bardzo duże szkody na znacznym obszarze lub szkody o rozmiarach katastrof oraz zagrożenie życia, uniemożliwiające prowadzenie działalności, zostało wydane dla powiatu mogileńskiego i żnińskiego w woj. kujawsko-pomorskim, powiatu gnieźnieńskiego, wągrowieckiego, obornickiego, chodzieskiego, pilskiego i czarnkowsko-trzcianeckiego w woj. wielkopolskim oraz powiatu strzelecko-drezdeneckiego w woj. lubuskim

Ostrzeżenie drugiego stopnia w północnej części Polski obowiązuje w większości powiatów woj. zachodniopomorskiego, w północnej części woj. lubuskiego, południowej części woj. pomorskiego, północnej części woj. wielkopolskiego, całych województwach kujawsko-pomorskim i warmińsko-mazurskim, północnej części woj. mazowieckiego oraz w większości powiatów woj. podlaskiego. 

Z kolei w południowej części kraju ostrzeżenie drugiego stopnia obowiązuje w południowej części woj. małopolskiego, całym woj. podkarpackim, południowej części woj. lubelskiego oraz południowych powiatach woj. śląskiego. 

Zgodnie z informacjami IMGW, ostrzeżenie drugiego stopnia przewiduje burze, którym miejscami będą towarzyszyć bardzo silne opady deszczu do 35 mm, lokalnie do 50 mm oraz porywy wiatru do 70 km/h. Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawisk w północnej części kraju oceniono na 70 proc., zaś w południowo-wschodniej – 80 proc. 

Ostrzeżenie drugiego stopnia oznacza, że przewidywane zjawiska meteorologiczne mogą powodować duże straty materialne, zakłócenia w codziennym funkcjonowaniu, a także zagrożenie zdrowia i życia. Niebezpieczne zjawiska lub skutki ich wystąpienia w silnym stopniu ograniczają prowadzenie działalności. 

Według IMGW, burze są aktualnie obserwowane w północnych powiatach woj. wielkopolskiego, północno-wschodniej części woj. lubuskiego, w woj. pomorskim, wschodniej części woj. warmińsko-mazurskiego, całym woj. podlaskim, wschodniej części woj. mazowieckiego, północno-wschodniej i południowej części woj. lubelskiego, północnych powiatach woj. podkarpackiego i wschodniej części woj. małopolskiego. Podczas nich spodziewane są opady o natężeniu 10-15 mm/h. Przewiduje się, że w najbliższych godzinach nastąpi wzmożony rozwój burz, podczas których sumy opadów wyniosą do 20-30 mm, porywy do 70 km/h. Lokalnie spadnie grad. 

Ostrzeżenie przed burzami wydało także Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. Do mieszkańców sześciu województw została wysłana wiadomość o treści:

– Uwaga! Dziś (20.05) prawdopodobne burze, ulewny deszcz i silny wiatr. Możliwe podtopienia. W trakcie burzy znajdź bezpieczne schronienie”. Ostrzeżenie obowiązuje w województwach podlaskim, małopolskim i podkarpackim oraz części województwa wielkopolskiego, lubuskiego i kujawsko-pomorskiego. RCB zapowiada także możliwe przerwy w dostawie prądu i radzi zabezpieczyć rzeczy, które mogą zostać porwane przez wiatr.

Dalsza część tekstu pod tweetem i grafiką IMGW

Fot. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej – IMGW PIB/FB

Prognoza dla województwa lubuskiego z godz. 16.50

Według map IMGW coraz więcej obszarów w kraju objętych jest 3 stopniem ostrzeżenia przed burzami. Prognozę pogody można też śledzić na kanale YouTube.

Dalsza część tekstu pod grafiką

Mapa godz. 18.00

Wielkopolskie/ Nawałnica w Gnieźnie; ponad 50 zgłoszeń do PSP

Burza nad Gnieznem, połączona z intensywnymi opadami deszczu oraz gradu, przeszła ok. południa. Na zdjęciach publikowanych m.in. przez lokalne media i mieszkańców w mediach społecznościowych widać ulice miast, które są białe od ilości gradu, jaki spadł. 

Oficer dyżurny wielkopolskiej straży pożarnej powiedział PAP, że do ok. godz. 13.30 strażacy z samego Gniezna i najbliższej okolicy odebrali już ponad 50 zgłoszeń. Zastrzegł jednak, że liczba ta stale wzrasta. 

Dyżury powiedział, że zgłoszenia dotyczą przede wszystkim podtopień piwnic i mieszkań. 

Na razie nie ma informacji o jakiejkolwiek poszkodowanej osobie. 

Ostrzeżenia przed intensywnymi burzami obowiązują w poniedziałek (20 maja) na terenie całej Wielkopolski. Dla przeważającej części regionu jest to ostrzeżenie pierwszego stopnia, natomiast dla powiatu złotowskiego – drugiego. Z kolei dla terenu powiatów: chodzieskiego, czarnkowsko-trzcianeckiego, gnieźnieńskiego, obornickiego, pilskiego i wągrowieckiego – obowiązuje ostrzeżenie trzeciego stopnia. Niebezpieczna pogoda prognozowana jest do godzin nocnych.

Ponad 200 zgłoszeń w związku z nawałnicą w Gnieźnie; zalane mieszkania i szpital (Aktualizacja godz. 15.50)

Burza nad Gnieznem, połączona z intensywnymi opadami deszczu i gradu, przeszła około południa. Na zdjęciach publikowanych m.in. przez lokalne media i mieszkańców w mediach społecznościowych widać ulice miast, które są białe od gradu. Na filmach widać, że z powodu intensywnych opadów ulice zmieniły się w potoki. 

– Do tej pory, do ok. godz. 15.00, odebraliśmy ponad 200 zgłoszeń. Do Gniezna zadysponowane zostały dodatkowe jednostki z powiatu gnieźnieńskiego, ale również z powiatu poznańskiego. Usuwanie skutków na pewno potrwa jeszcze wiele godzin, szczególnie że liczba zgłoszeń cały czas wzrasta

– powiedziała PAP sekc. Kamila Kozłowska z Komendy Powiatowej PSP w Gnieźnie. 

Dodała, że zgłoszenia dotyczą przede wszystkim zalanych budynków mieszkalnych, ale także budynków użyteczności publicznej, szpitala, urzędów, szkół, muzeum czy komendy policji. 

– Mamy również przypadki zerwania dachów, uwięzionych osób w zalanych pojazdach

– wskazała. 

Oficer dyżurny wielkopolskiej straży pożarnej powiedział PAP, że w związku z intensywnymi burzami – do godz. 15.00 – z całego regionu odebrano łącznie ok. 250 zgłoszeń, z czego 200 dotyczy właśnie Gniezna. 

Ostrzeżenia przed intensywnymi burzami obowiązują w poniedziałek dla całej Wielkopolski. Dla przeważającej części regionu jest to ostrzeżenie pierwszego stopnia, a dla powiatu złotowskiego – drugiego. Dla powiatów chodzieskiego, czarnkowsko-trzcianeckiego, gnieźnieńskiego, obornickiego, pilskiego i wągrowieckiego – obowiązuje ostrzeżenie trzeciego stopnia. Niebezpieczna pogoda prognozowana jest do godzin nocnych.

Gniezno/ Sztab kryzysowy w związku z sytuacją w mieście po przejściu nawałnicy (Aktualizacja godz. 17.20)

Rzeczniczka prasowa Urzędu Miejskiego w Gnieźnie Monika Fifer powiedziała PAP, że jeszcze w poniedziałek odbędzie się posiedzenie sztabu kryzysowego w związku z sytuacją w mieście po przejściu nawałnicy. Dodała, że dopiero po posiedzeniu sztabu będzie w stanie podać bliższe informacje. 

Fifer zapytana przez PAP o aktualną sytuację w mieście powiedziała, że „placówki oświatowe, właściwie wszystkie, mierzyły się z zalaniem piwnic i niskich parterów, natomiast w tej chwili większość z nich jakoś już sobie poradziła, lub jest już po interwencji straży pożarnej”. 

– Na pewno nie będzie czynna jutro jedna filia żłobka miejskiego przy ul. Sikorskiego, w związku z tym, że zacieka tam dach. Nie możemy pozwolić na to, żeby dzieciom coś się stało, więc ten żłobek będzie jutro zamknięty

– dodała. 

Fifer poinformowała także, że „nieczynny jest również Miejski Ośrodek Kultury, nie będzie czynny także jutro, właśnie w związku z zalaniem. Zamknięty jest też Gnieźnieński Ośrodek Sportu i Rekreacji i wszystkie jego obiekty – też właśnie w związku z zalaniem”. 

Sekc. Kamila Kozłowska z Komendy Powiatowej PSP w Gnieźnie powiedziała PAP, że do ok. godz. 16.30 strażacy z Gniezna odebrali ok. 250 zgłoszeń. 

– Mieliśmy jedną osobę poszkodowaną – na ulicy Pad Trzema Mostami. Tam samochód zalany był przez wodę aż po dach, więc strażacy za pomocą łódki wyciągali tę osobę z pojazdu

– powiedziała. 

Dodała, że pozostałe zgłoszenia dotyczą przede wszystkim zalanych budynków mieszkalnych, ale także budynków użyteczności publicznej, szpitala, urzędów, szkół, muzeum czy komendy policji. Były także przypadki zerwania dachów. 

W związku z sytuacją w mieście do Gniezna zadysponowane zostały dodatkowe jednostki straży pożarnej z sąsiednich powiatów. 

Wielkopolski Urząd Wojewódzki w Poznaniu poinformował, że wojewoda wielkopolska Agata Sobczyk na bieżąco monitoruje sytuację w Gnieźnie w związku z gwałtownym załamaniem pogody i jej skutkami, i pozostaje w stałym kontakcie z służbami. 

– Na miejsce jedzie przedstawiciel wojewody z Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego WUW

– podał urząd. 

Ostrzeżenia przed intensywnymi burzami obowiązują w poniedziałek w całej Wielkopolsce. Dla przeważającej części regionu jest to ostrzeżenie pierwszego stopnia, a dla powiatu złotowskiego – drugiego. Dla powiatów chodzieskiego, czarnkowsko-trzcianeckiego, gnieźnieńskiego, obornickiego, pilskiego i wągrowieckiego – obowiązuje ostrzeżenie trzeciego stopnia. Niebezpieczna pogoda prognozowana jest do godzin nocnych.

Exit mobile version