Nagrody „Lubuskie konserwacje”

fot. K.Gonera

fot. K.Gonera

W Żaganiu wręczono nagrody Lubuskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków „Lubuskie konserwacje” edycja 2024. Wydarzenie zorganizowano w dawnym klasztorze kanoników regularnych reguły św. Augustyna.

Spotkanie stanowi część wojewódzkich obchodów Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków. – To święto wszystkich, którzy angażują się w utrzymywanie w dobrej kondycji lubuskich zabytków – mówi Barbara Bielinis-Kopeć:

Nagrodę za realizację prac konserwatorsko-restauratorskich przyznano między innymi parafii rzymskokatolickiej pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Żaganiu. To przeprowadzenie prac w obrębie krużganku i holu opackiego w dawnym zespole klasztornym. – Dla nas to mobilizacja do dalszej pracy – mówi proboszcz parafii ksiądz Władysław Tasior:

– To co udało nam się osiągnąć na niwie ochrony zabytków to praca wielu ludzi – mówi Ewa Pawlak dyrektor Muzeum Lubuskiego w Gorzowie Wielkopolskim:

Dodajmy, że nagroda „Lubuskie konserwacje” ustanowiona została w 2008 roku.

Odnowione perły lubuskiej architektury

Kapituła Nagrody „Lubuskie Konserwacje” edycja 2024 zarekomendowała Lubuskiemu Wojewódzkiemu Konserwatorowi Zabytków uhonorowanie następujących właścicieli zabytków:

W kategorii – za renowację i adaptację architektoniczną zabytku

W kategorii – za realizację prac konserwatorsko-restauratorskich w zabytku

W kategorii – za realizację prac inżynieryjnych w zabytku

W kategorii – za konserwacje zabytków techniki

Jednocześnie Jury zarekomendowało przyznanie odrębnego wyróżnienia dla Poczty Polskiej S.A. Centrum Infrastruktury Ośrodek Infrastruktury w Poznaniu za remont dachu poczty przy pl. Komuny Paryskiej 2 w Szprotawie.

Ustanowiona w 2008 r. przez Lubuskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków nagroda jest uhonorowaniem laureata za znaczące dokonania w zakresie poprawy stanu zachowania zabytku, podkreślenia jego walorów artystycznych i użytkowych w aspekcie prawidłowo wykonanych prac konserwatorskich, restauratorskich lub robót budowlanych, w tym również jego zabezpieczenia przed zniszczeniem. Ocenie poddawany jest również sposób użytkowania zabytku, utrzymanie estetycznego wyglądu, jego wyposażenia i otoczenia.

Exit mobile version