Od północy obowiązuje cisza wyborcza w związku z drugą turą wyborów samorządowych. „Za jej złamanie grożą surowe kary” – przestrzega Państwowa Komisja Wyborcza. Podczas ciszy wyborczej zabronione jest prowadzenie agitacji. Chodzi między innymi o zwoływanie zgromadzeń i wygłaszanie przemówień o poszczególnych kandydatach.
Przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej Sylwester Marciniak powiedział, że cisza wyborcza będzie obowiązywać na terenie całego kraju. „Szeroki zasięg oddziaływania mediów oraz internetu powoduje, że agitacja wyborcza wpływa na wyborców w gminach i miastach, w których przeprowadzane jest głosowanie, bez względu na to, gdzie prowadzone są takie działania. Zakazu agitacji należy zatem przestrzegać na terenie całego kraju” – wskazał przewodniczący PKW.
Cisza wyborcza nie dotyczy agitacji prowadzonej w ramach kampanii do Parlamentu Europejskiego. Szefowa Krajowego Biura Wyborczego Magdalena Pietrzak zaleca jednak w takich przypadkach ostrożność.
„Ta agitacja musi być ściśle związana wyłącznie z tymi jednymi wyborami. Żeby to nie było związane z agitacją do samorządu” – zaznaczyła Magdalena Pietrzak.
Agitacji na rzecz kandydatów w wyborach do Parlamentu Europejskiego nie mogą prowadzić uczestniczący w wyborach samorządowych.
Cisza wyborcza potrwa do niedzieli do godziny 21. Wtedy zakończy się głosowanie.