Najcieplejszy kwiecień w historii pomiarów meteorologicznych

foto: pixabay

foto: pixabay

Nie było tak ciepłego początku kwietnia w historii pomiarów meteorologicznych – alarmują synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Na początku kwietnia termometry w Polsce pokazały prawie 30 stopni Celsjusza.

Rzecznik Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Grzegorz Walijewski mówi, że takie temperatury powietrza na początku kwietnia to nadzwyczajna sytuacja

 „Wystarczy sprawdzić, jak wyglądał początek pod względem temperatury średniej. Jest ona wyższa od normy o 7 stopni Celsjusza. Z tego w południowej części kraju są miejsca, gdzie jest o 9 stopni cieplej niż powinno być w tych pierwszych dniach kwietnia. W północnej części kraju nieco chłodniej, bo ta norma jest przekroczona nad morzem o 3 stopnie, ale to oznacza, że to jest ekstremalnie ciepły początek kwietnia” mówi Grzegorz Walijewski.

Rzecznik mówi, że cały początek roku jest wyjątkowo ciepły. „Ten początek roku idzie na rekord. Średnia temperatura na początku roku jest wyższa od normy o 3 stopnie Celsjusza. Można powiedzieć, że jesteśmy w tym momencie miesiąc do przodu. Ta aura normalnie powinna być notowana w maju czasami nawet w czerwcu”

O tym, że padają kolejne rekordy ciepła, informują międzynarodowe organizacje zajmujące się klimatem. Według pomiarów Unijnego Programu Obserwacji i Monitorowania Ziemi Copernicus marzec był dziesiątym z rzędu najcieplejszym miesiącem w historii pomiarów.

Z danych organizacji wynika, że każdy z dziesięciu ostatnich miesięcy był rekordowo ciepły w porównaniu z danym miesiącem poprzedniego roku. Światowa Organizacja Meteorologiczna w raporcie napisała, że w 2023 roku zanotowano rekordowe temperatury, a 2024 ma być jeszcze cieplejszy.

 

 

 

Exit mobile version