Samochód prywatny czy służbowy? Jak go rozliczyć?

Samochód prywatny czy służbowy? Jak go rozliczyć? Radio Zachód - Lubuskie

Do celów biznesowych możliwe jest korzystanie zarówno z auta służbowego, jak i samochodu prywatnego. Wiąże się to z innymi obowiązkami. Z jakimi kosztami należy się liczyć? Kto je ponosi? Porównaj rozwiązania i sprawdź, które lepiej sprawdzi się dla Ciebie.

Samochód prywatny w firmie – jak rozliczyć?

Nie wszystkie przedsiębiorstwa posiadają własne floty, z których mogą korzystać pracownicy. W większości przypadków samochody służbowe znajdziesz w firmach działających w konkretnych branżach i sektorach, np. dostawczych, hurtowych czy budowlanych. Jeśli auto nie jest potrzebne do wykonywania codziennych obowiązków, istnieje mniejsza szansa na zainwestowanie w pojazd. Istnieją też inne sytuacje i powody, dla których pracownicy korzystają z samochodów prywatnych.

Wiążą się z tym inne kwestie podatkowe, dlatego warto rozważyć zalety i wady takiego rozwiązania. Szczegóły na ten temat możesz znaleźć przykładowo na stronie: https://firmove.pl/aktualnosci/finanse/ksiegowosc/samochod-prywatny-w-firmie-jak-rozliczyc. Jedną z korzyści dla przedsiębiorcy korzystającego z własnego samochodu w celach służbowych jest mniejsza ilość formalności, których należy dopilnować.

Posiadanie pojazdu, którego używasz do celów firmowych i prywatnych, wiąże się z możliwością odliczenia 20% wartości kosztów związanych z eksploatacją od podatku. Wliczają się w to wydatki dotyczące zakupu paliwa, wymiany części i naprawą, a nawet skorzystania z myjni. Takie rozwiązanie docenią m.in. osoby prowadzące działalność gospodarczą, której dochody przekraczają drugi próg podatkowy, o którym możesz więcej dowiedzieć się na stronie: https://firmove.pl/aktualnosci/finanse/podatki/drugi-prog-podatkowy-kogo-i-kiedy-dotyczy.

Natomiast inne zasady obowiązują w przypadku używania prywatnego samochodu przez pracownika firmy. Wówczas kluczowa jest tzw. kilometrówka. Jej zryczałtowaną wartość regulują przepisy. Stawka zależy m.in. od pojemności silnika pojazdu. Poza tym poniesione wydatki powinny zostać zwrócone pracownikowi.

Samochód służbowy a podatki

W sytuacjach, gdy samochód wykorzystywany jest wyłącznie w celach służbowych, przedsiębiorca może odliczyć 100% kwoty podatku VAT. Taki pojazd służy wypełnianiu koniecznych obowiązków, którymi zajmuje się firma. Z tego powodu stanowi środek trwały.

Istnieje też alternatywa, która wiąże się m.in. z brakiem konieczności rejestrowania samochodu służbowego w urzędzie skarbowym. Wówczas ponosi się koszty w wysokości 50% i nie prowadzi się ewidencji kilometrów.

Jakie rozwiązanie wybrać?

W obu przypadkach musisz pamiętać o zachowaniu dokumentacji dotyczącej odbywanych przejazdów, dłuższych podróży czy konkretnych kosztów związanych z samochodem. Mimo że w niektórych przypadkach nie jest konieczne prowadzenie ścisłej ewidencji, rachunki i faktury potwierdzające wydatki przydają się nie tylko do rozliczenia z podatku. Opłaty związane z korzystaniem z pojazdów zaliczają się do kosztów uzyskania przychodu. Jednak uzyskanie korzystnej stawki zależy już od wybranego rozwiązania.

Przy wyborze warto wziąć pod uwagę koszty związane z ubezpieczeniem samochodu, a także formę opodatkowania. Zastanów się, czy pojazd rzeczywiście będzie Ci potrzebny do celów prywatnych, a może sprawdzi się wyłącznie w zakresie działalności firmy.

Exit mobile version