W Szpitalu Uniwersyteckim w Zielonej Górze oddano dziś do użytku hybrydową salę operacyjną.
To miejsce, w którym podczas operacji jednego pacjenta można wykonywać w tym samym momencie zabiegi kardiologiczne, wewnątrznaczyniowe i chirurgiczne.
Zielonogórski szpital jest dopiero trzecią lecznicą w kraju posiadającą tego typu salę hybrydową. Paweł Jasionowski, kierownik Klinicznego Oddziału Kardiologii, mówi, że dzięki temu znacznie podniesie się poziom leczenia pacjentów z chorobami sercowymi i naczyniowymi:
Grzegorz Hamrol, przedstawiciel firmy, która wyposażyła salę hybrydową Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze, podkreśla, że pracujący w niej lekarze będą mogli korzystać z najnowocześniejszego sprzętu dostępnego obecnie na rynku:
Wyposażenie hybrydowej sali operacyjnej, wraz z remontem dwóch przeznaczonych na nią pomieszczeń Centralnego Bloku Operacyjnego, kosztowało ponad 9,5 mln złotych.
Jak zaznacza Marek Działoszyński, prezes zielonogórskiego szpitala, pieniądze na ten cel pochodziły ze środków własnych lecznicy, dotacji samorządu województwa, ale przede wszystkim z budżetu Ministerstwa Zdrowia, które przekazało ok. 5 mln złotych na zakup potrzebnego sprzętu:
Z otwarcia nowoczesnej sali operacyjnej cieszy się marszałek Elżbieta Polak, która uważa, że wpłynie to korzystnie na podniesie poziomu leczenia w szpitalu uniwersyteckim:
Dodajmy, że w szpitalu w Zielonej Górze operuje się rocznie ponad 600 pacjentów po ciężkich zawałach serca. Do tego dochodzi jeszcze ok. 2 tys. różnego rodzaju zabiegów przeprowadzanych na pacjentach z problemami kardiologicznymi i naczyniowymi.