Pierwsza część cyklu dokumentalnego pt. ”To nam w sercu gra” o współtwórcach zielonogórskiego big bitu.
W studiu nagraniowym Rozgłośni Polskiego Radia w Zielonej Górze pojawili się pod koniec lat 60- tych ubiegłego stulecia. Przez kilka lat w różnych składach i pod różnymi nazwami, pod przyjaznym okiem i uchem realizatora dźwięku Zygmunta Galka nagrywali swoje pierwsze przeboje, marzyli o sławie, fanach i big-beatowym życiu. Najważniejsze było jednak to, że mogli wspólnie zagrać.
Po przeszło 50-ciu dwoje z nich Ryszard Łomski i Edmund Witczak wróciło do tego magicznego miejsca, aby nagrać opowieść o swoim i przyjaciół big-beatowym życiu. W rozgłośni przy ul. Kukułczej w Zielonej Górze, dziś już zupełnie inaczej wyglądającej, ale przy stale obecnym duchu radiowej przeszłości czekałem na nich herbatą i zdjęciem mojego ojca, przedstawiającym go przy nagraniu jednej z radiowych audycji.
Ryszard Łomski urodził się w Zielonej Górze w roku 1949. Był członkiem czterech zielonogórskich zespołów bigbitowych z których pierwszy „Świstaki” Został założony w 1964 roku w LO 21 przy ul. Chopina 21 w ZG. W 1966 r. z zespołem „JOLANIE”, którego był jednym z założycieli, zajął I miejsce w eliminacjach wojewódzkich w Zielonej Górze Ogólnopolskiego Festiwalu Muzyki Nastolatków i zakwalifikowali się do jednego z 3 półfinałów we Wrocławiu. Od jesieni1968 roku do końca września 1969 byl członkiem zespołu Waganci założonym w Zielonej Gorze przez Jarosława Kukulskiego. W 1975 roku z zespołem UKŁAD założonym w 1973 roku wygrał ogólnopolski konkurs na występ w koncercie debiuty Opole 75 w kategorii zespołów instrumentalno -wokalnych. W 1980 roku osiadł w Finlandii gdzie założył rodzinę.
Jest Autorem książki pt. Zielonogórski Big-Beat i Film wydanej przez wydawnictwo Pro Libris w ubiegłym roku. Na sentymentalne spotkanie w Radiu Zachód umówiliśmy się po promocji książki w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Cypriana Norwida w Zielonej Górze.
Edmund Witczak urodził się w 1945r w Nowym Kramsku. Gdy w 1959 roku podjął naukę w Zespole Szkół Budowlanych przy ul. Botanicznej w Zielonej Górze, za pieniądze zarobione na żniwach kupił gitarę, oraz dwa podręczniki do nauki gry. W 1964 zapropononowano mu grę w tworzącym się właśnie zespole Lubusze. Po ukończeniu Technikum otrzymał propozycję gry w zespole Jolanie. Następnym etapem był zespół Synkopy grający w zielonogórskim klubie Relax. Tam zakończył karierę muzyczną, założył rodzinę i poświęcił się budownictwu. Obecnie na emeryturze jest członkiem zespołu gitarowego „ Jeszcze gramy” w klubie ADAMOWO.
Autor dziękuje Ryszardowi Łomskiemu za udostępnienie archiwalnych zdjęć i unikatowych nagrań muzycznych wykorzystanych w audycji.
PREMIERA II CZĘŚCI 10.03.2024 PO GODZ 9.00.
Zdjęcia z prywatnego archiwum Ryszarda Łomskiego (wszystkie prawa zastrzeżone):
Świstaki (przed liceum 1964), Jotes (1964), Synkpy z Nadią Sowrońską (1965). Piraci (1965 MOS), Skamandy (1964), Jolanie (1966 Wrocław), Jolanie II (skład 1967), Jolanie III (kawiarnia Hala Ludowa), Inni z Teresą Surowiec, Układ (Opole 1975), Lubusze, Akces,