Lubuski PCK podsumowuje działania na rzecz Ukrainy

Lubuski PCK podsumowuje działania na rzecz Ukrainy Radio Zachód - Lubuskie

 24 lutego mijają dwa lata od momentu agresji Rosji na Ukrainę. To  trudny czas dla naszych sąsiadów, gdzie do dziś prowadzone są działania wojenne.  W ciągu dwóch lat funkcjonariusze Straży Granicznej odprawili na przejściach granicznych z Ukrainy do Polski 7,7 mln osób. Do swojej ojczyzny w Ukrainie  w tym czasie wróciło prawie 6 mln osób. 

 Dyrektor lubuskiego oddziału PCK Paulina Grzesiowska – Nowak wspomina, że organizacje humanitarne jeszcze przed wybuchem wojny rozpoczęły przygotowania na wypadek rozpoczęcia działań militarnych.  –  Szukaliśmy magazynu, co w tamtym momencie nie było prostym zadaniem – dodaje dyrektor. 

Polski Czerwony Krzyż od samego początku koordynował pomoc zarówno tą, która trafiała do Polski, jak i tą, która wyjeżdżała na Ukrainę.  –  Z czasem potrzeby Ukraińców zmieniały się, starliśmy się odpowiadać na konkretne zapotrzebowanie – dodaje Paulina Grzesiowska – Nowak. 

PCK pomaga również łączyć rodziny, prowadząc poszukiwania osób zaginionych na przykład na froncie. 

 W czasie konfliktu w Zielonej Górze i Gorzowie powstały także centra, których jednym z zadań jest integracja polskiego i ukraińskiego społeczeństwa. 

24 lutego 2022 o godz. 4 rano czasu polskiego doszło do pierwszych ataków rosyjskich wojsk na Ukrainę, o godz. 9 prezydent Federacji Rosyjskiej wystąpił z orędziem do narodu, podczas którego ogłosił początek „wojskowej operacji specjalnej”. 

Posłuchaj rozmowy: 

Exit mobile version