Wtorek jeszcze mroźny, ale w następnych dniach nieco cieplej

Zdjęcie ilustracyjne. Fot. Envato

Zdjęcie ilustracyjne. Fot. Envato

Wtorek zapowiada się jako kolejny mroźny dzień. Tylko nad samym morzem, jak powiedział PAP synoptyk IMGW Kamil Walczak, temperatura w najcieplejszym momencie dnia może wzrosnąć do 2 stopni Celsjusza na plusie.

Wtorek na południu i w centrum kraju z bezchmurnym niebem lub zachmurzeniem małym. Natomiast na pozostałym obszarze, jak powiedział PAP Kamil Walczak z Centralnego Biura Prognoz Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, zachmurzenie powinno być umiarkowane i duże.

„Na północy oraz w górach możliwy słaby śnieg”

– zaznaczył synoptyk IMGW.

To będzie kolejny mroźny dzień niemal w całym kraju.

„Temperatura maksymalna wyniesie od minus 13-12 stopni Celsjusza w rejonach podgórskich i na wschodzie województwa lubelskiego, ok. minus 6 stopni w centrum, do plus 2 stopni Celsjusza nad samym morzem. Tam najcieplej”

– wskazał synoptyk IMGW.

Wiatr będzie słaby, lokalnie umiarkowany. Powieje z kierunków zachodnich. W Karpatach porywy wiatru mogą sięgać do 65 km/h, natomiast w Sudetach, zwłaszcza w pierwszej części dnia, nadal można się spodziewać porywów wiatru do 100 km/h.

W górach prognozowane są zawieje i zamiecie śnieżne.

Noc z wtorku na środę: nawet 20 stopni poniżej zera. Potem będzie cieplej

Noc z wtorku na środę na południu i południowym zachodzie kraju zapowiada się pogodnie, nad resztą kraju pojawi się więcej chmur i miejscami wystąpią słabe opady śniegu.

„Lokalnie mogą pojawić się marznące mgły ograniczające widzialność do ok. 200-300 m”

– ostrzegł synoptyk IMGW.

Najchłodniejsza noc szykuje się na południu kraju.

„Tam od minus 17 stopni Celsjusza. W rejonach podgórskich Karpat mogą być jeszcze nieco większe spadki temperatury, do minus 20 stopni Celsjusza”

– zaznaczył synoptyk IMGW. Dodał, że na południu i na południowym wschodzie kraju obowiązywać będą do środowego poranka wydane w poniedziałek ostrzeżenia przed silnym mrozem.


Bezdomni w Polsce 

Policja apeluje, by w mroźne dni w sposób szczególny interesować się osobami w kryzysie bezdomności, samotnymi i starszym. Także prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski zwrócił się z apelem, by reagować kontaktując się z odpowiednimi służbami.

Przypomniał, że widząc osobę w kryzysie bezdomności, która potrzebuje pomocy można zadzwonić do straży miejskiej (986) lub na policję (997). Służby te skontaktują się z pracownikiem Warszawskiego Centrum Integracji „Integracyjna Warszawa”, który ma wiedzę na temat wolnych miejsc noclegowych i skieruje służby bezpośrednio do odpowiedniej placówki.

Trzaskowski podał, że obecnie w Warszawie jest blisko 1,4 tys. miejsc schronienia dla osób doświadczających kryzysu bezdomności.


Najcieplejsza noc z wtorku na środę zapowiada się na północy. Tam do minus 4 stopni Celsjusza, a nad samym morzem ma być jeszcze cieplej, z temperaturą minimalną ok. zera stopni.

Wiatr będzie na ogół słaby, tylko nad morzem umiarkowany i porywisty, wiejący z kierunków zachodnich.

W kolejnych dniach powinno być już nieco cieplej, choć – na co zwrócił uwagę synoptyk IMGW – na północnym wschodzie w nocy z piątku na sobotę spodziewany jest jeszcze dwucyfrowy spadek temperatury. Ale już w sobotę temperatura powinna oscylować wokół zera. Z końcem tygodnia może spaść trochę więcej śniegu, szczególnie w Karpatach.


Wychłodzenie organizmu

W Polsce śmiertelność z powodu hipotermii wynosi 328-606 osób na rok. Przyczyną hipotermii może być długotrwałe oddziaływanie niskiej temperatury otoczenia powietrza, wody na organizm lub też zahamowanie procesów przemiany materii. W stanie hipotermii wszystkie procesy życiowe ulegają zwolnieniu i następuje obniżenie efektywności działania, co znacznie zwiększa ryzyko wypadku. W ekstremalnym przypadku hipotermii może nastąpić śmierć w następstwie zbyt niskiej temperatury mózgu i serca.


 

Exit mobile version