Rosyjski opozycjonista Aleksiej Nawalny jest w kolonii karnej w Jamalsko-Nienieckim Okręgu Autonomicznym na północy Rosji – poinformowała w poniedziałek jego rzeczniczka Kira Jarmysz. Przez 20 dni nie wiadomo było, co działo się z politykiem.
– Znaleźliśmy Aleksieja Nawalnego. Jest w kolonii karnej nr 3 w miejscowości Charp w Jamalsko-Nienieckim Okręgu Autonomicznym. Dzisiaj widział go adwokat. Z Aleksiejem wszystko w porządku
– napisała rzeczniczka w serwisie X.
Dalsza część tekstu pod postem
Alexei Navalny was found in prison in the village of Kharp in the Yamalo-Nenets Autonomous District
According to the politician's supporters, Navalny was seen by his lawyer today. He is fine. Navalny's associates did not provide details. pic.twitter.com/pzbipT114c
— NEXTA (@nexta_tv) December 25, 2023
W ubiegłych tygodniach Nawalnego nie podłączono na rozprawę, prowadzoną zdalnie, przez wideozłącze. Do opozycjonisty nie dopuszczono też adwokatów. Wcześniej Nawalny zasłabł w łagrze i podano mu kroplówkę.
Dyrektor Fundacji Walki z Korupcją Iwan Żdanow powiedział z kolei, że współpracownicy Nawalnego przesłali 618 wniosków, a prawnicy przeszukali „każdy areszt śledczy, czasem więcej niż raz”, aby znaleźć Nawalnego.
Żdanowa podkreślił, że kolonia poprawcza w Charpie to jedna z najbardziej wysuniętych na północ i odległych kolonii poprawczych w Rosji.
– Warunki są tam trudne, a w strefie wiecznej zmarzliny panuje specjalny reżim. Dotarcie tam jest bardzo utrudnione i nie ma systemów dostarczania listów. Prawnik był tam dzisiaj, zobaczył Aleksieja. Prawnika też nie wpuszczono od razu
– dodał.
Prawnicy, krewni i współpracownicy Aleksieja Nawalnego przez prawie trzy tygodnie nie wiedzieli, gdzie przebywa opozycjonista. Kontakt z nim urwał się 6 grudnia. Przez pierwsze kilka dni jego prawnicy pod różnymi pretekstami nie byli wpuszczani na teren kolonii, po czym sąd stwierdził, że Nawalny „opuścił obwód włodzimierski” 11 grudnia.
Kolonia numer 3 w Jamalsko-Nienieckim Okręgu Autonomicznym nazywana jest jedną z najsurowszych kolonii rosyjskich. Dożywocie odsiadują tu seryjny morderca Aleksandr Piczuszkin, a także skazany za strzelanie do klientów supermarketu w Ostrowie major Denis Jewsiukow. Wyroki odsiadują tu także skazani za zabójstwo Borysa Niemcowa Zaur Dadajew i Szadid Gubaszew.
Nawalny, który w minionych latach organizował wielotysięczne demonstracje przeciw rosyjskim władzom, został aresztowany w styczniu 2021 r. po powrocie do Rosji z Niemiec, gdzie leczył się po próbie otrucia. Władze rosyjskie wytoczyły wobec niego kolejne sprawy karne, skutkujące wyrokami łącznie ponad 30 lat pozbawienia wolności.
Polecamy
Pierwsza biografia najsłynniejszego rosyjskiego opozycjonisty
Już niebawem ukaże się polskie wydanie głośnej biografii rosyjskiego opozycjonisty Aleksieja Nawalnego. Książkę przygotowało wydawnictwo Zysk i S-ka. Aby zrozumieć...
Czytaj więcejDetails