-
W Dzienniku Ustaw opublikowano w poniedziałek wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 5 grudnia nt. przepisów Prawa łowieckiego. Wyrok wydany został w składzie naruszającym zasady mające zastosowanie do wyboru sędziów TK i istotę prawa do sądu – zaznaczono w dodanej do Dziennika Ustaw adnotacji.
-
Polskę wiążą orzeczenia ETPC, zgodnie z którymi TK orzekający w składach z udziałem tzw. dublerów nie jest sądem ustanowionym zgodnie z ustawą – napisał przewodniczący Komitetu Stałego RM Maciej Berek. Krajowa Rada Sądownictwa na swym profilu zapytała, czy od dziś skład TK ustalać będzie ETPC.
-
Publikacja wyroków Trybunału Konstytucyjnego z adnotacjami stanowi jednoznaczne naruszenie postanowień ustawy o ogłaszaniu orzeczeń. To uzurpacja władzy wykonawczej naruszająca konstytucyjne fundamenty trójpodziału władzy – oceniła prezes TK Julia Przyłębska.
W poniedziałek po południu w Dzienniku Ustaw opublikowano wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 5 grudnia nt. przepisów Prawa łowieckiego. Zapadł on w składzie pięciu sędziów TK pod przewodnictwem Justyna Piskorskiego. Poza nim w składzie byli jeszcze sędziowie: Jarosław Wyrembak, Zbigniew Jędrzejewski, Mariusz Muszyński i Bogdan Święczkowski.
Nad sentencją tego wyroku w Dzienniku Ustaw znalazła się adnotacja: „Zgodnie z wyrokami Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w sprawach: Xero Flor w Polsce Sp. z o.o. p. Polsce z dn. 7.05.2021 r., skarga nr 4907/18; Wałęsa p. Polsce z dn. 23.11.2023 r., skarga nr 50849/21; M.L. p. Polsce z dn. 14.12.2023 r., skarga nr 40119/21, Trybunał Konstytucyjny jest pozbawiony cech trybunału powołanego ustawą, gdy w jego składzie zasiada osoba nieuprawniona”.
„Zgodnie z tymi orzeczeniami, publikowany wyrok wydany został w składzie ustalonym z naruszeniem podstawowej zasady mającej zastosowanie do wyboru sędziów Trybunału Konstytucyjnego i w konsekwencji naruszającym istotę prawa do sądu ustanowionego na mocy ustawy”
– dodano w tej adnotacji.
Prezes TK: Premier, ani Rządowe Centrum Legislacji nie ma uprawnień do publikacji wyroków TK z adnotacjami
Prezes TK sędzia Julia Przyłębska w rozmowie z portalem wPolityce.pl zaznaczyła, że „odnosząc się do powyższego należy zauważyć, że zgodnie z ustawą organizacji i trybie postępowania przed Trybunałem Konstytucyjnym, orzeczenia, ogłasza się w odpowiednim dzienniku urzędowym, na zasadach i w trybie określonych w Konstytucji oraz ustawie o ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych innych aktów prawnych”.
„Zarówno Konstytucja, jak i ustawa o ogłaszaniu aktów prawnych, nie przyznaje ani Prezesowi Rady Ministrów, ani Rządowemu Centrum Legislacji uprawnienia do publikacji wyroków Trybunału z adnotacjami czy notatkami. W art. 9 ust. 1 pkt 6 ustawy o ogłaszaniu jednoznacznie wskazano, że w Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej ogłasza się +orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego dotyczące aktów normatywnych ogłoszonych w Dzienniku Ustaw+”
– powiedziała.
„Publikacja wyroków TK z adnotacjami stanowi więc jednoznaczne naruszenie postanowień ustawy o ogłaszaniu orzeczeń. To uzurpacja władzy wykonawczej naruszająca konstytucyjne fundamenty trójpodziału władzy”
– podkreśliła.
Konstytucja jest najwyższym prawem Rzeczypospolitej Polskiej
Prezes TK przypomniała, że „Konstytucja jest najwyższym prawem Rzeczypospolitej Polskiej (art. 8 Konstytucji)”.
„Trybunał w wyroku z 24 listopada 2021 r., sygn. K 6/21 orzekł, że art. 6 ust. 1 zdanie pierwsze Konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności, sporządzonej w Rzymie dnia 4 listopada 1950 r., zmienionej Protokołami nr 3, 5, 8 oraz uzupełnionej Protokołem nr 2 (Dz. U. z 1993 r., Nr 61, poz. 284) w zakresie, w jakim przyznaje Europejskiemu Trybunałowi Praw Człowieka kompetencję do oceny legalności wyboru sędziów Trybunału Konstytucyjnego, jest niezgodny z art. 194 ust. 1 w związku z art. 8 ust. 1 Konstytucji”
– cytuje Przyłębską wPolityce.pl.
Prezes TK podkreśliła, że „w uzasadnieniu powyższego wyroku wskazano, że Trybunał Konstytucyjny jest strażnikiem zasady wynikającej z art. 8 Konstytucji”.
„Żaden międzynarodowy organ nie może kształtować zupełnie nowego jakościowo standardu konwencyjnego, na który Polska, jako państwo-strona Konwencji, nie wyraziła zgody. Orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego mają moc powszechnie obowiązującą i są ostateczne (art. 190 ust. 1 Konstytucji). Żaden organ państwowy czy międzynarodowy nie może kwestionować wyroków Trybunału Konstytucyjnego z jakiejkolwiek przyczyny”
– czytamy.
„Konkludując, ogłaszanie w Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej czy innym dzienniku urzędowym wyroków Trybunału Konstytucyjnego z adnotacjami, stanowi naruszenie ustawy o ogłaszaniu, jak również art. 190 ust. 1 Konstytucji. Prezes Rady Ministrów jako podmiot odpowiedzialny za wydawanie Dziennika Ustaw i Monitora Polskiego nie może dodawać adnotacji zawierających w istocie jego prywatne opinie, tym bardziej, że są one sprzeczne z Konstytucją i wyrokami Trybunału Konstytucyjnego”
– zaznaczyła Przyłębska.
Minister Berek: Polskę wiążą orzeczenia ETPC
Polskę wiążą orzeczenia ETPC, zgodnie z którymi TK orzekający w składach z udziałem tzw. dublerów nie jest sądem ustanowionym zgodnie z ustawą – napisał przewodniczący Komitetu Stałego RM Maciej Berek. Krajowa Rada Sądownictwa na swym profilu zapytała, czy od dziś skład TK ustalać będzie ETPC.
Jak skomentował tę publikację w DU, we wpisie na platformie X, przewodniczący Komitetu Stałego Rady Ministrów minister Maciej Berek „konstytucja nakazuje przestrzegać prawa międzynarodowego”.
„Polskę wiążą więc orzeczenia ETPC, zgodnie z którymi TK orzekający w składach z udziałem tzw. dublerów nie jest sądem ustanowionym zgodnie z ustawą”
– napisał.
„+Orzeczenia TK+ wydane w takich składach publikowane będą ze stosowną notą”
– zapowiedział minister Berek.
Konstytucja nakazuje przestrzegać prawa międzynarodowego. Polskę wiążą więc orzeczenia ETPC, zgodnie z którymi TK orzekający w składach z udz. tzw. dublerów nie jest sądem ustanowionym zgodnie z ustawą. "Orzeczenia TK" wydane w takich składach publikowane będą ze stosowną notą. pic.twitter.com/OZd3Na1oTW
— Maciej Berek (@MaciejBerek) December 18, 2023
Także wiceminister sprawiedliwości Arkadiusz Myrcha zapowiedział na swoim profilu na platformie X, że „w Dzienniku Ustaw będzie zamieszczana specjalna adnotacja przy każdym +orzeczeniu+ TK z udziałem dublerów”.
KRS publicznie pyta: Czy skład TK od dziś ustalać będzie ETPC?
Na profilu Krajowej Rady Sądownictwa na platformie X także odniesiono się do publikacji w Dzienniku Ustaw i wpisu ministra Berka.
„Art.9 ustawy o ogłaszaniu aktów normatywnych (…) ustala jakie akty podlegają ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw. Nie ma tam miejsca na adnotacje anonimowych komentatorów”
– podkreślono w tym wpisie.
„Na marginesie, czy skład TK od dziś ustalać będzie ETPC?”
– zapytano jednocześnie na profilu KRS.
Art.9 ustawy o ogłaszaniu aktów normatywnych (…) ustala jakie akty podlegają ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw. Nie ma tam miejsca na adnotacje anonimowych https://t.co/rkBSVPCpi0 marginesie, czy skład @TK_GOV_PL od dziś ustalać będzie ETPC? pic.twitter.com/f6EZobAFLk
— Krajowa Rada Sądownictwa (@KRS_RP) December 18, 2023