Tegoroczny koncert „Śnieżne Boże Narodzenie z André Rieu” z reprezentacją z woj. lubuskiego [ZDJĘCIA]

Świąteczny koncert André Rieu to wydarzenie tak unikatowe, że ściąga melomanów z całego świata. Dzieje się tak głównie za sprawą wyjątkowej oprawy wizualnej oraz wspaniałej wesołej atmosfery wypełniającej każdy centymetr sali koncertowej. W tym roku w wydarzeniu wzięła udział ponad 100 – osobowa grupa z Zielonej Góry, Krosna Odrzańskiego i okolić Świecka.

Czytaj tekst pod galerią zdjęć

Koncerty André Rieu – unikat na skalę światową

Wielu z nas koncerty muzyki symfonicznej kojarzy z eleganckim ubiorem, grzecznym siedzeniem w fotelu i wysłuchiwania popisu instrumentalistów w ciszy. Oczywiście nie ma nic złego w takiej formie doświadczania muzyki, jednak ta, którą proponuje André Rieu jest – cóż, nieco inna.

Choć na koncert oczywiście zawsze warto się elegancko ubrać, jak zwyczaj nakazuje, to jednak z tym grzecznym siedzeniem w fotelu u André już niekoniecznie, ale o tym za chwilę.

Koncerty André Rieu są bajkowe – i to dosłownie! Kobiety w orkiestrze zawsze są ubrane w przepiękne kolorowe balowe suknie, scena bardziej przypomina aranżację teatralną niż salę koncertową. Nawet złote zdobione pulpity muzyków podkreślają tę iście disneyowską inscenizację.

Najbardziej jednak zaskakuje to, jak świetnie bawią się artyści na scenie. Widz może podziwiać instrumentalistów żartujących i wygłupiających się w rytm wygrywanych taktów, dyrygenta piorunującego wzrokiem niesforną orkiestrę lub przeciągającego w nienaturalny sposób fermaty, wywołując w widzach lekką konsternację i rozbawienie. Jest w tym oczywiście pewna forma gry aktorskiej, ale dzięki temu właśnie słowo „rozrywka” w odniesieniu do koncertów André Rieu nabiera zupełnie nowego znaczenia.

I tu wracamy do „grzecznego siedzenia” na swoim miejscu. Na koncertach André widzowie są zachęcani (słowem i wesołą atmosferą) do tego, by wstać z miejsca i zatańczyć z artystami. Najczęściej dzieje się tak przy dźwiękach walca Johanna Straussa Nad Pięknym Modrym Dunajem. Ale bujać się w rytm muzyki, nucić a nawet śpiewać też można.

Świąteczny jeszcze bardziej wyjątkowy

Wydawać by się mogło, że w kwestii ubarwiania koncertu André osiągnął absolutny szczyt. Tymczasem przykład świątecznego eventu pozwala stwierdzić, że dla holenderskiego mistrza sufit nie istnieje.

Goście, którzy w tym roku zdecydowali się na udział w „Śnieżnym Bożym Narodzeniu” mogli skorzystać z niezwykłej atrakcji jaką była wioska świąteczna stworzona w stylu Powieści Wigilijnej Charles’a Dickens’a.

Stragany, domki z przekąskami i napojami, choinki ozdobione i oprószone śniegiem, aktorzy przebrani za mieszkańców XIX-wiecznego angielskiego miasteczka, do tego sztuczne lodowisko dla dzieci, dwa zespoły instrumentów dętych blaszanych przygrywających świąteczne melodie. Oczekiwanie na koncert jeszcze nigdy nie było tak przyjemne. 

Oprawa samego koncertu również zasługuje na wyróżnienie. Po lewej i prawej stronie sceny stworzono lodowiska, na których łyżwiarze tańczyli przy akompaniamencie orkiestry. Za lodowiskami ustawiono olbrzymie ekrany, by widzowie zajmujący odległe miejsca mogli dostrzec szczegóły spektaklu. Z kolei między sektory trzykrotnie wychodziły setki par tańczących ze sobą i zapraszających do tańca przybyłych gości. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że wśród tych ostatnich można było dostrzec amatorów, seniorów i osoby na wózkach inwalidzkich co wywoływało w widzach wzruszenie i pewne poczucie ogromnej sympatii i jedności. 

Grupa zorganizowana z Polski

8 grudnia Ponad 100-osobowa grupa z województwa lubuskiego wyruszyła w kierunku Masstricht w Holandii. By wziąć udział w koncercie musieli spędzić w autokarze 9 godzin i dwukrotnie nocować w hotelu poza domem. Jednak zaraz po koncercie uczestnicy podkreślali, że było warto:

Organizatorka wyjazdu Katarzyna Jaworska podkreślała, że co prawda André Rieu koncertuje również w Polsce, ale wydarzenie w Maastricht jest po prostu wyjątkowe:

 

W świątecznym koncercie w Maastricht na widowni znalazł się też przedstawiciel Radia Zachód.

Koncerty w Polsce w 2024 roku

Orkiestra André Rieu przez 4 dni będzie występować w naszym kraju na przełomie miesięcy maj/czerwiec. Jeśli chcecie wziąc udział w tym widowisku to już teraz zaznaczcie sobie poniższe daty w kalendarzu! 

Exit mobile version