Czym bliżej Bożego Narodzenia, tym więcej osób odwiedza punkty handlowe i plantacje choinek. Przy wyborze świątecznego drzewka ważna jest jego trwałość, zapach i cena. Jak dokonać satysfakcjonującego wyboru?
Choinka żywa czy sztuczna?
Wiele osób zastanawia się jakie wybrać drzewko, żywe czy sztuczne?
Choinka jest symbolem nadziei, życia i światła. Najbardziej magiczne jest właśnie to naturalne drzewko – pachnące, niepowtarzalne, przywołujące prawdziwy klimat świąt i przede wszystkim przyjazne środowisku! To, że jest surowcem odnawialnym znacząco dominuje nad plastikowym drzewkiem, bowiem produkcja sztucznej choinki powoduje zanieczyszczenie środowiska, a jej rozkład trwa kilkaset lat. Dlatego też, dbając o swoje otoczenie i środowisko warto wybrać naturalne drzewko świąteczne.
Warto też pamiętać, że naturalną choinkę można po świętach poddać recyklingowi, rozdrabniając drzewko, dzięki czemu wytwarza się naturalny nawóz, który jest idealny dla roślin preferujących kwaśne ph gleby.
Dalsza część tekstu pod zdjęciem
Fot. www.zielonagora.lasy.gov.pl
Choinka z plantacji
Jeśli chcemy mieć pewność, że świąteczne drzewko dłużej postoi, możemy osobiście wybrać się na plantację. Tutaj mamy dwie możliwości. Pierwsza – dla niecierpliwych, to wycięcie lub wykopanie choinki do doniczki (oczywiście przy pomocy pracowników) i zabranie jej od ręki do domu. Druga pozwala na wybranie i znaczenie upatrzonego drzewka nieco wcześniej i odbiór tuż przed samymi świętami. Czasem plantatorzy proponują opcję dostawy (niekiedy darmowej) pod same drzwi.
– Ostatnio modne są cztery gatunki choinek
– mówi Kacper Szlaski właściciel plantacji we Wrociszowie.
W ostatnim czasie wiele osób nabywa choinki w doniczkach, które po świętach przesadza do gruntu.
Choinka od leśnika
Poszukiwanymi gatunkami na bożonarodzeniowe drzewka są głównie jodła i świerk. Lubuskie lasy, z racji siedlisk występujących na tym terenie, obfitują głównie w sosnę – rzadko wybieraną jako tradycyjną ozdobę, choć dawniej ten gatunek był bardzo popularnym drzewkiem bożonarodzeniowym. Co prawda lasy zielonogórskiej dyrekcji nie są krainą świerka, ale w wybranych nadleśnictwach można zakupić taką choinkę z lasu, ponieważ zielonogórscy leśnicy hodują drzewa na specjalnych plantacjach lub w miejscach, gdzie las nie może rosnąć, np. pod liniami wysokiego napięcia właśnie z przeznaczeniem na bożonarodzeniowe drzewka.
W których nadleśnictwach Regionalnej DLP w Zielonej Górze jest prowadzona sprzedaż choinek?
Sprzedaż choinek z lasu prowadzą cztery nadleśnictwach regionalnej dyrekcji:
- Nadleśnictwo Krzystkowice: +48 327 65 32, krzystkowice@zielonagora.lasy.gov.pl,
- Nadleśnictwo Nowa Sól: +48 68 387 24 31, nowasol@zielonagora.lasy.gov.pl,
- Nadleśnictwo Szprotawa: +48 68 376 33 79, szprotawa@zielonagora.lasy.gov.pl,
- Nadleśnictwo Świebodzin: +48 68 382 20 01, swiebodzin@zielonagora.lasy.gov.pl,
Sprzedawane drzewka pochodzą ze specjalnych plantacji i tzw. cięć pielęgnacyjnych, a ich pozyskanie w żaden sposób nie zagraża trwałości polskich lasów. Każdy kupujący od leśnika choinkę otrzymuje dowód sprzedaży, tzw. asygnatę, która jest gwarancją legalnego pochodzenia drzewka, pozyskanego w sposób nie zagrażający trwałości polskich lasów.
Szczegółów dotyczących sprzedaży udzielają wskazane nadleśnictwa.
Zapraszamy! Ilość drzewek jest ograniczona.
Polecamy
Świąteczna pomoc PCK dla nowosolan
Ponad czterdziestu podopiecznych Polskiego Czerwonego Krzyża w Nowej Soli otrzyma pomoc świąteczną. Są to głównie trwałe produkty żywnościowe, ale także...
Czytaj więcejDetails