Zmarł Paweł Huelle, pisarz, poeta, dramatopisarz i krytyk literacki

Fot. PAP/EPA

Fot. PAP/EPA

W wieku 66 lat zmarł Paweł Huelle – pisarz, poeta, dramatopisarz i krytyk literacki związany biografią tematyką twórczości z Gdańskiem. O jego śmierci poinformowała w poniedziałek poetka i krytyczka literacka Anna Janko.

Informację o śmierci twórcy potwierdziła prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, która na platformie X (dawniej Twitter) napisała: „Paweł Huelle odszedł, ja wierzę, że do lepszego świata… Pokazywał nam Gdańsk, ludzi, świat takich jakimi jesteśmy. Już brakuje tych nienapisanych książek. Dziękuję i do zobaczenia!”.

Dalsza część tekstu pod postem

Paweł Huelle urodził się 10 września 1957 roku w Gdańsku. 

Do jego najbardziej znanych książek należą: „Weiser Dawidek”, „Opowiadania na czas przeprowadzki”, „Mercedes Benz. Z listów do Hrabala”, „Śpiewaj ogrody” i „Castrop”.

Był również autorem kilku dramatów: ” Kto mówi o czekaniu” (1994), „Ostatni kwadrans: z kroniki rodzinnej Schopenhauerów” (2000), „Kąpielisko Ostrów” (2001) oraz monodramu „Pod dębami”(1992). W tekście dramaturgicznym „Żółta łódź podwodna” Huelle opowiadał o Johnie Lennonie, Yoko Ono, mordercy muzyka oraz legendzie zespołu The Beatles. Z kolei sztuką „Kursk” nawiązał do zatonięcia w 2000 r. rosyjskiego atomowego okrętu podwodnego ze 118 osobową załogą.

Na podstawie jego tekstów realizowano także przedstawienia „Teatru Telewizji”, m.in. „Stół” (2000) oraz „Srebrny deszcz”(2000), a w 2001r. Teatr im. Osterwy w Lublinie przedstawił jego „Kąpielisko Ostrów” w reżyserii Krzysztofa Babickiego. Z kolei Teatr Miejski im. Witolda Gombrowicza w Gdyni w 2015r. wystawił Żółtą łódź podwodną”, a dwa lata później „Kursk” w reżyserii Krzysztofa Babickiego. 

Paweł Huelle jest również autorem słuchowisk radiowych, m.in. „Chagala” z 1987r. i współautorem scenariuszy do filmów: „Wróżby kumaka” (2005), „NZS. Tak się zaczęło… ” (2005), „O dwóch takich, co nic nie ukradli” (1999).

Za swoją twórczość został wyróżniony m.in. Paszportem POLITYKI, nagrodą Fundacji im. Kościelskich, Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Exit mobile version