Wczorajszy spadek temperatury, mimo że niewielki, spowodował pogorszenie warunków drogowych, co w połączeniu z opadami śniegu z deszczem sprawiło, że jezdnie są śliskie. Takie sytuacje na drogach w listopadzie nie powinny być niespodzianką, a jednak dzisiejszego poranka niestety zaskoczyły niektórych kierujących. Dlatego pamiętajmy, żeby w okresie jesienno – zimowym sprawdzać prognozy na następny dzień i wyjechać do pracy kilka minut wcześniej. Nie nadrabiajmy spóźnienia na drodze. Bądźmy ostrożni, a także pamiętajmy o wzajemnej życzliwości i szacunku wobec innych użytkowników dróg. IMGW przestrzega przed trudnymi warunkami na drogach.
Ślisko na drogach
– W panujących obecnie dosyć trudnych warunkach, przy śliskiej nawierzchni radzimy zdjąć nogę z gazu i jechać wolniej oraz zachować bezpieczną odległość od poprzedzającego pojazdu – zachęca podinsp. Małgorzata Stanisławska, oficer prasowy z Komendy Miejskiej Policji w Zielonej Górze. – Pamiętajmy, że niedostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze jest jedną z głównych przyczyn zdarzeń drogowych w okresie jesienno – zimowym. Aby zwiększyć swoje bezpieczeństwo, musimy zadbać między innymi o odpowiednie przygotowanie pojazdu czyli dobrą widoczność – niezbędne jest więc odśnieżenie pojazdu – nie tylko przedniej szyby, ale również szyb bocznych, lusterek oraz lamp przednich i tylnych
– przypomina policjantaka.
– Opady śniegu lub śniegu z deszczem i następujące po nich częste oblodzenie jezdni mogą znacznie utrudniać jazdę po drogach powiatu zielonogórskiego, dlatego osoby, które nie czują się pewnie jeżdżąc w trudnych warunkach, powinny zrezygnować z wyjazdu swoim samochodem
– namawia podinsp. Stanisławska.
Dzisiaj rano (22 listopada), na 49-tym kilometrze drogi krajowej numer 32, kierująca seatem kobieta nie dostosowała prędkości do trudnych warunków oraz śliskiej nawierzchni, wpadła w poślizg, a następnie zjechała do przydrożnego rowu. Na szczęście nic jej się nie stało.
– Zwróćmy uwagę na to, że takie niesprzyjające, zmienne warunki mają się utrzymać przez kolejne dni, dlatego prosimy wszystkich kierujących, aby starali się rano wyjechać kilka minut wcześniej po to, żeby nie nadrabiać straconego czasu na drodze. Pamiętajmy, że pośpiech prowadzi do nieostrożności i brawury, a to z kolei może doprowadzić do niebezpiecznych czy nawet tragicznych zdarzeń na drogach
– ostrzega policjantka.
Ostrzeżenia pierwszego stopnia przed marznącymi opadami
W nocy (22 listopada zachmurzenie duże i całkowite. Postępujące z północy w głąb regionu opady śniegu i deszczu ze śniegiem, przechodzące po północy w deszcz. Przejściowo możliwe opady marznącego deszczu powodujące gołoledź.
Temperatura minimalna od -2°C do 0°C i wystąpi w pierwszej połowie nocy, później wzrost temperatury. Wiatr słaby i umiarkowany, nad ranem na północy w porywach do 70 km/h, południowo-zachodni.
W dzień zachmurzenie duże i całkowite. Okresami opady deszczu. Temperatura maksymalna od 8°C do 10°C. Wiatr umiarkowany i dość silny, w porywach do 85 km/h, południowo-zachodni.
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia przed marznącymi opadami, które mogą występować najbliższej nocy i w czwartek rano (23 listopada) w większości powiatów województwa lubuskiego.
Ostrzeżenie dla Gorzowa Wlkp. i pow. gorzowskiego obowiązuje od godz. 22.00 w środę (22 listopada) do godz. 02.00 w czwartek (23 listopada).
Z kolei dla powiatów: krośnieńskiego, międzyrzeckiego, nowosolskiego, słubickiego, strzelecko-drezdeneckiego, sulęcińskiego, świebodzińskiego, wschowskiego, zielonogórskiego i Zielonej Góry jest ważne od godz. 00.00 do godz. 09.00 w czwartek.
W obu przypadkach są prognozowane słabe opady marznącego deszczu powodujące gołoledź. Strefa opadów ma przemieszczać się z północnego zachodu w kierunku południowo-wschodnim.
Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska w obu ostrzeżeniach określono na 80 proc.
Dalsza część tekstu pod mapami
Ostrzeżenia pierwszego stopnia przed silnym wiatrem
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) wydał też ostrzeżenia pierwszego stopnia przed silnym wiatrem, który może występować w woj. lubuskim w czwartek i w nocy z czwartku na piątek.
Ostrzeżenie dla powiatów: gorzowskiego i Gorzowa Wlkp., międzyrzeckiego, słubickiego, strzelecko-drezdeneckiego, sulęcińskiego i świebodzińskiego obowiązuje od godz. 5.00 do 22.00 w czwartek (23 listopada).
Na ich obszarze prognozuje się wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości do 45 km/h, w porywach do 85 km/h z południowego zachodu.
Dla powiatów: krośnieńskiego, nowosolskiego, wschowskiego, zielonogórskiego i Zielonej Góry, żagańskiego i żarskiego ostrzeżenie jest ważne od godz. 11.00 w czwartek do godz. 2.00 w piątek (24 listopada).
W ich przypadku jest prognozowane wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości do 40 km/h, w porywach do 85 km/h, z zachodu.
W obu ostrzeżeniach prawdopodobieństwo pojawienia się zjawiska zostało określone na 80 proc.
Nadciąga niż Niklas, w nocy i w czwartek rano będzie bardzo niebezpiecznie
Niż Niklas już tej nocy będzie kształtował pogodę w naszym kraju. Zrobi się bardzo niebezpiecznie i groźnie, szczególnie dla kierowców. Biomet będzie bardzo niekorzystny – powiedział w środę (22 listopada) rzecznik IMGW Grzegorz Walijewski.
Synoptyk podkreślił, że Niklas spowoduje bardzo dużą różnicę ciśnienia pomiędzy Polską północną a południową, nawet do 30 hPa.
– W takiej sytuacji możemy spodziewać się silnego wiatru i jego porywów. Wydano ostrzeżenia dla całego kraju
– dodał.
Wyjaśnił, że ostrzeżenia zaczną obowiązywać najwcześniej na zachodzie, potem w pasie centralnym i południowo-centralnym a na południu dopiero do czwartku od godzin porannych.
– Na północy już w nocy i nad ranem porywy wiatru osiągną 95 km/h a punktowo możliwe są nawet do 100 km/h. Tej nocy silnie wiać będzie również w górach nawet do 140 km/h a w obszarach podgórskich do 95 km/h
– przekazał Walijewski.
Zaznaczył, że dla północnych powiatów zachodniopomorskiego i pomorskiego oraz obszarów podgórskich wydano ostrzeżenia drugiego stopnia.
– Niż Niklas będzie się przemieszczał z zachodu na wschód a wraz z niżem od północnego zachodu do południowego wschodu, będzie się przemieszczał przez Polskę, front atmosferyczny. On z kolei przyniesie opady wszelkiego rodzaju. Najpierw będzie padał śnieg, potem deszcz ze śniegiem, później nawet krupa śnieżna przechodząca w marznący deszcz a na końcu deszcz. Bez opadów jedynie w dolnośląskim i południowej części opolskiego i lubuskiego
– wyjaśnił synoptyk.
Podkreślił, że wydano ostrzeżenia przed opadami, które dla zachodniopomorskiego i lubuskiego zaczną obowiązywać od godziny 22, w pasie do lubuskiego przez Wielkopolskę, kujawsko-pomorskie aż po pomorskie – od godz. 24, pas od śląskiego przez łódzkie, mazowieckie aż po centrum warmińsko-mazurskie i podlaskie – od godz. 5 rano, a wschodnia część podlaskiego, Lubelszczyzna, małopolskie i podkarpackie o czwartku od godziny 8-11.
– W północno-wschodniej części kraju to są ostrzeżenia drugiego stopnia, bo tam tych opadów będzie więcej i będą to opady marznące. Tej nocy na drogach będzie ślisko w praktycznie całym kraju, z tym, że na wschodzie i północnym wschodzie dopiero rano w czwartek. Dodatkowo w górach może dopadać 20-25 cm śniegu
– wyjaśnił.
Przypomniał, że powyżej 1800 metrów jest zagrożenie lawinowe 2 stopnia.
Przekazał, że dodatkowo w północnej części kraju będzie tych opadów na tyle dużo, że sumy wyniosą od 25 do 35 mmm.
– Dlatego dla części zachodniopomorskiego, części pomorskiego i warmińsko-mazurskiego jeszcze wydano ostrzeżenia o intensywnych opadach deszczu obowiązujące od czwartku do godziny 9 w piątek” – dodał.
Podkreślił, że takie warunki spowodują, że na Pomorzu oraz na Warmii i Mazurach mogą się pojawić lokalnie zawieje śnieżne.
– Jeżeli dodamy do siebie silny wiatr, marznące opady, później silny opad deszczu, to te warunki są bardzo trudne dla osób przebywających na zewnątrz oraz dla kierowców
– powiedział Walijewski.
Prognoza na weekend i orientacyjna na następny tydzień
W nocy z soboty na niedzielę zachmurzenie duże. Temperatura minimalna 7-8°C. Wiatr słaby 10-15 km/h, południowy.
W niedzielę zachmurzenie umiarkowane i duże. Na północy regionu opady deszczu. Temperatura maksymalna 14-16°C. Wiatr słaby i umiarkowany 10-20 km/h, południowy.
W następnym tygodniu początkowo pogodnie, ciepło i bez opadów. Temperatura minimalna od 9°C do 11°C, temperatura maksymalna od 13°C do 16°C. Pod koniec tygodnia pogoda się pogorszy. Będzie więcej chmur i opady deszczu. Zrobi się też chłodniej ok. 10°C.
Wg Europejskiego Centrum Średnioterminowych Prognoz Pogody przed nami dwa zimowe tygodnie
Prognozowane dwa tygodnie będą chłodniejsze od średniej tygodniowej temperatury jaka wystąpiła w tych samych tygodniach w latach 1991 – 2020.