Miało być szybko i bezboleśnie, ale zamiast krótkiej sesji radni sejmiku obradowali w poniedziałek z przerwami przez ponad 5 godzin. I nie wybrali wicemarszałka.
Głównym punktem obrad miał być właśnie wybór drugiego wicemarszałka lubuskiego. Wakat na tym stanowisku został stworzony po wyborze na posła szefa ludowców w Lubuskiem Stanisława Tomczyszyna. Od momentu przyjęcia mandatu poselskiego przez prezesa lubuskiego PSL zarząd województwa lubuskiego pracuje w czteroosobowym składzie.
Wydawało się, że naturalnym kandydatem na fotel wicemarszałka będzie przewodniczący klubu PSL w sejmiku Janusz Kołodziej. Ta kandydatura przewijała się w kuluarach oraz wśród aktywu PSL od kilku tygodni. Kołodziej to doświadczony radny, przewodniczący klubu i wieloletni działacz tej partii. Zarząd partii wskazał jego osobę na funkcję wicemarszałka i wydawało się, że głosowanie będzie czystą formalnością, ale zamiast tego zarządzono przerwę w obradach, po której nie powrócono już do uzupełnienia składu zarządu województwa. Nowy wicemarszałek ma zostać powołany na sesji 27 listopada.
Tymczasem jak udało nam się dowiedzieć powodem braku konsensusu przy powołaniu Kołodzieja miały być tarcia między PSL-em, a Platformą Obywatelską, której przedstawiciele nie są entuzjastami przewodniczącego klubu ludowców. W grę ma też wchodzić podobno „duża” polityka, a konkretnie postawa klubu PSL w sejmie, który ma być ważną częścią koalicyjnej układanki w przyszłym rządzie.
Sporo emocji podczas poniedziałkowej sesji wywołał również wybór nowych członków komisji stałej ds. spraw klimatu. Dotąd komisja działała jako doraźna ds. Klimatu i zbierała się… raz do roku. I to właśnie wzbudziło komentarze. Radna Aleksandra Mrozek wskazywała, że komisja działająca i pracująca tak rzadko nie powinna mieć przewodniczącego, który pobiera dodatek za jej przewodniczenie. Po zmianach ma być jednak inaczej.
– Uważam, że taka komisja jest bardzo ważna. Mieliśmy w ostatnim czasie dużo wydarzeń dotyczących spraw klimatu. Komisja powinna pracować, a tymczasem tego nie było
– podkreślała radna Mrozek.
Ostatecznie wybrano nową komisję w składzie: Małgorzata Paluch-Słowińska (przewodnicząca), Bogusław Motowidełko, Wioleta Haręźlak, Marcin Jabłoński, Wacław Maciuszonek.
Radni przyjęli również uchwałę w sprawie zmian w statucie województwa lubuskiego. Zostały ne wymuszone po słynnej niezwołanej sesji z grudnia 2022 roku, gdy przewodniczący Wacław Maciuszonek odmówił zwołania obrad, mimo że wniosek radnych opozycji został złożony zgodnie z prawem.
Zmiany wywołała decyzja wojewody lubuskiego, który zakwestionował niektóre zapisy statutu. Nowe zapisy musiały jednak zostać skonsultowane z kancelarią prezesa rady ministrów. Już w czerwcu tego roku wpłynęło pismo od premiera w sprawie wprowadzenia zmian w statucie, w którym poinformowano, że uzgodnione zmiany można wprowadzić w życie. Na wczorajszej sesji zmiany w statucie województwa lubuskiego radni przyjęli jednogłośnie.
Czytaj także:
Alicja Makarska i Elżbieta Olga Polak nowymi radnymi sejmiku
Podczas sesji Sejmiku Woj. Lubuskiego Alicja Makarska i Elżbieta Olga Polak złożyły w poniedziałek (6 listopada) ślubowanie i zostały radnymi wojewódzkimi. Zastąpiły one w sejmiku Elżbietę Annę Polak (PO)...
Czytaj więcejCzytaj także:
Studio Sejmik 06.11.2023
Gośćmi Daniela Sawickiego byli radni: - Kazimierz Łatwiński - Aleksandra Mrozek - Zbigniew Kościk
Czytaj więcej