„Męskie Zdrowie” – to akcja profilaktyczna z okazji światowej kampanii Movember, promującej profilaktykę męskich nowotworów, w którą włącza się także gorzowski szpital. W Gorzowie Wlkp. bezpłatne badania odbędą się w sobotę (4 listopada) w jednej z galerii handlowych.
Jak przekazała rzeczniczka Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie Wlkp. Aleksandra Szymańska, na wszystkich panów chcących sprawdzić stan zdrowia w galerii będą czekać urolodzy z gorzowskiego szpitala.
– Tak jak w zeszłym roku i dwa lata temu mężczyźni w wieku od 18 do 45 lat będą mogli zrobić darmowe USG jąder. Natomiast dla panów po 45. roku życia będzie badanie PSA pod kątem raka prostaty. Akcja w galerii handlowej Nova Park potrwa od 10.00 do 18.00. Nie trzeba się rejestrować, wystarczy przyjść
– powiedziała Szymańska.
Badania nie wymagają przygotowania, poza zachowaniem higieny osobistej. Wyniki będą dostępne od razu.
W ub. roku podczas takiej akcji w Gorzowie badania zrobiło 261 mężczyzn, z których 111 zgłosiło się na USG, a 150 sprawdziło poziom PSA. Badania PSA wyszły bez zarzutu, natomiast u dwóch pacjentów USG wykazało zmiany, które wymagały dalszej diagnostyki.
– Cieszymy się, że z roku na rok na akcję zgłasza się coraz więcej panów, że mają już wyrobiony nawyk regularnych badań. Jeszcze większą satysfakcję mamy, gdy udaje nam się dotrzeć do pacjentów, którzy do tej pory nie chodzili do lekarza
– powiedział lek. Remigiusz Stamirowski z Oddziału Urologii i Onkologii Urologicznej gorzowskiego szpitala.
– Coraz więcej mężczyzn nie wstydzi się badać i to jest budujące. Szczególnie że bardzo niepokojące jest tempo obniżania się wieku pacjentów operowanych z powodu raka prostaty. Do niedawna pacjenci przed 45. rokiem życia byli rzadkością. Dziś operujemy 4-5 miesięcznie, a najmłodszy pacjent, który trafił na blok, miał 35 lat
– powiedział kierownik oddziału urologii w gorzowskim szpitalu dr Piotr Petrasz.
Szpital Wojewódzki w Gorzowie Wlkp. jest jedynym w woj. lubuskim, w którym raka prostaty operuje się z zastosowaniem robota chirurgicznego, co jest małoinwazyjne i umożliwia szybszy powrót pacjenta do pełnej sprawności. W tym roku takich operacji było w nim 183, co stawia Gorzów w czołówce krajowej w tej statystyce – zaznaczyła rzeczniczka tej lecznicy.
W leczeniu tzw. męskich nowotworów gorzowski szpital stosuje także brachyterapię HDR oraz LDR, czyli metody polegające na umieszczaniu w obrębie guza źródła promieniowania.
Akcja „Męskie Zdrowie” organizowana przez Stowarzyszenie Fizjosport nie przez przypadek odbywa się w listopadzie. To miesiąc profilaktyki męskich nowotworów na całym świecie znany jako Movember (od zbitki angielskich słów: moustache, czyli wąsy i november – listopad).
Więcej o kakcji na stronie >>https://szpital.gorzow.pl/<<.
Czytaj także:
Nowoczesne leczenie raka prostaty w gorzowskim szpitalu
Gorzowski szpital otrzymał zgodę Państwowej Agencji Atomistyki na leczenie chorych na raka prostaty- brachyterapią z wykorzystaniem implantów stałych. Tym samym jesteśmy trzecim ośrodkiem w kraju z propozycją takiego właśnie...
Czytaj więcejDetails