Po wypadku z udziałem dwóch ciężarówek, w pobliżu Sulechowa został wstrzymany ruch na drodze S3 w kierunku Gorzowa Wlkp. Jeden z pojazdów przewrócił się na jezdnię. Policja chwali kierowców za wzorowe utworzenie korytarza życia.
Wypadek z udziałem dwóch ciężarówek na S3
Z komunikatu GDDKiA podanego do wiadomości w poniedziałek (23 października) wynikało, że do zdarzenia drogowego doszło około godz. 12.00 na 174. kilometrze S3 – między jej węzłami Sulechów a Świebodzin Południe.
Jedna z ciężarówek przewróciła się na jezdnię, a druga wpadła na pas rozdziału.
Podinsp. Małgorzata Stanisławska z KMP w Zielonej Górze przekazała, że w wypadku uczestniczyły cywilny i wojskowy pojazd ciężarowy. Na szczęście nikt nie został poważnie ranny. Powstały ogromne utrudnienia, które trwały kilka godzin. Ruch w kierunku Gorzowa został całkowicie wstrzymany, a w przeciwnym ograniczony do jezdnego pasa.
Wzorowo utworzony korytarz życia
– Zdarzenie drogowe z udziałem dwóch pojazdów ciężarowych wyglądało bardzo poważnie. W jego następstwie powstał korek i duże utrudnienia dla kierowców – powiedziała podinsp. Małgorzata Stanisławska z KMP w Zielonej Górze. – Ci jednak zachowali się wzorowo, tworząc korytarz życia dla służb ratunkowych i Policji, dzięki czemu pojazdy te szybko dojechały na miejsce zdarzenia i przystąpiły do działania
– podsumowała funkcjonariuszka.
– Zauważalne jest, że coraz więcej osób zdaje sobie sprawę z tego jak ważne jest przestrzeganie przepisów w tym zakresie i wie jak to zrobić – przyznała Stanisławska. – Kierowcy doskonale wiedzą jak utworzyć korytarz życia czego przykładem są relacje służb ratunkowych, które bez przeszkód i bardzo szybko mogą dotrzeć w miejsca zdarzeń drogowych, aby udzielić pomocy. Od grudnia 2019 r. tworzenie korytarza życia jest obowiązkowe, dlatego prosimy wszystkich kierujących o zapoznanie się z zasadami tworzenia takiego korytarza zwłaszcza na drogach wielopasmowych
– przypomniała policjantka.
Dalsza część tekstu pod galerią zdjęć
Czym jest korytarz życia
Korytarz życia nazywany też korytarzem ratunkowym to wolna przestrzeń na drodze pozostawiona dla pojazdów uprzywilejowanych – Policji, Pogotowia Ratunkowego czy Straży Pożarnej, które jadą do chorego lub do wypadku drogowego.
Tworzenie takiego korytarza na zakorkowanym odcinku każdej drogi zapewnia krótszy czasu przejazdu służbom ratowniczym, co zwiększa szanse poszkodowanych na otrzymanie pomocy na czas, a często nawet na przeżycie.
Regulacje prawne mówią też o obowiązku jazdy „na suwak”, co ma zmniejszyć zatory drogowe i poprawić bezpieczeństwo w przypadku wykonywania manewru zmiany pasa ruchu, kiedy na jezdni z co najmniej dwoma pasami w jednym kierunku, jeden z nich się kończy.
Korytarz życia tworzą kierowcy stojący lub dojeżdżający do miejsca zakorkowanego poprzez zjechanie swoim pojazdem w kierunku najbliższej krawędzi jezdni. Dzięki temu między pasami tworzy się dodatkowy pusty pas ruchu, którym mogą przejechać ratownicy lub też pojazdy zarządców dróg oraz pomocy drogowej biorące udział w akcji ratowniczej. Gdy pasów w jednym kierunku jest więcej, kierowcy poruszający się lewym skrajnym pasem mają obowiązek zjechać na lewo, a poruszający się pozostałymi pasami – na prawo.
Przepisy regulują też rozwiązanie dotyczące kolejności przejazdu samochodów w warunkach znacznego zmniejszenia prędkości poruszania się pojazdów, gdy kończy się przynajmniej jeden pas ruchu. Wtedy kierowcy mają kontynuować jazdę naprzemiennie wpuszczając przed siebie jeden pojazd.
W przypadku innych pojazdów, niż ratownicze ruch takim korytarzem jest zabroniony. Korytarz życia należy stworzyć gdy tylko zauważymy, że droga zaczyna się blokować lub gdy tworzy się zator, nawet gdy na miejscu nie ma jeszcze służb ratowniczych. Pamiętajmy także, aby nie wracać na poprzednie miejsce, gdy służby ratunkowe już przejadą, a to niestety się zdarza.
Wprowadzona w 2019 r. nowelizacja Prawa o ruchu drogowym wprowadziła obowiązek tworzenia tzw. „korytarzy życia” i jazdy „na suwak”.
Polecamy
Po ataku oszustów 39-latka straciła 331 tys. złotych
331 tys. zł straciła kobieta, która uwierzyła oszustom podającym się za policjantów. Przestępcy zdołali przekonać 39-latkę, że ktoś chce jej...
Czytaj więcej