Jedną z ostatnich obietnic polskiego rządu jest dopłata do zakupu laptopa. Ze specjalnego bonu, którego wartość to aż 2500 złotych, mogą skorzystać nauczyciele, wychowawcy i inni pracownicy pedagogiczni. A kto nie dostanie bonu na laptopa?
Ograniczenia bonu na laptopa dla nauczyciela
Program rządowy bon dla nauczyciela ma swoje ograniczenia i nie każdy nauczyciel otrzyma to dofinansowanie. Wymagania dotyczą zarówno rodzaju szkoły, w której pracuje beneficjent, daty zatrudnienia, jak i samego komputera. Nawet sposób zakupu laptopa dla nauczyciela się liczy – należy udać się do jednego ze sklepów znajdujących się na rządowej liście. Ta nie została jednak jeszcze opublikowana. Możemy być natomiast niemal pewni, że bon zrealizujemy w dużych i uznanych sklepach komputerowych i ze sprzętem komputerowym jak np. Komputronik.
Rządzący przewidzieli także, że bon na laptopa przysługuje jedynie aktywnym nauczycielom. Ma to być w końcu narzędzie wykorzystywane w pracy – nie jest niezbędne osobie przebywającej na urlopie lub nauczycielowi zwolnionemu z obowiązku pracy. Bon na laptopa dla nauczycieli przysługuje też tylko osobom zatrudnionym:
- w szkołach podstawowych
- w szkołach ponadpodstawowych
- w szkołach artystycznych
Ważne jest, aby była to publiczna szkoła lub niepubliczna na prawach szkoły publicznej.
Kto nie otrzyma 2500zł bonu na laptopa?
Bon na zakup laptopa ma wysokość aż 2,5 tysiąca złotych. W zupełności wystarczy do kupienia w pełni funkcjonalnego laptopa, który posłuży przez kilka kolejnych lat. Można też skorzystać z własnych środków i nieco dopłacić, aby kupić lepszy sprzęt. Z tej możliwości powinni skorzystać nauczyciele, którzy mają większe oczekiwania od swojego laptopa. Droższy i bardziej wydajny sprzęt sprawdzi się też jako laptop do gier, poradzi też sobie z obróbką wideo, zdjęć, czy bardziej zaawansowanymi aplikacjami.
Z możliwości finansowania zakupu przy pomocy bonu nie skorzystają jednak nauczyciele, którzy:
- pozostają w stanie nieczynnym,
- przebywają na świadczeniu rehabilitacyjnym,
- korzystają aktualnie z urlopu na poratowanie zdrowia
- są zawieszeni w pełnieniu swoich obowiązków zawodowych
- przebywają na urlopie bezpłatnym, jeśli trwa nie krócej, niż 14 dni,
- są urlopowani
- na podstawie ustawy o związkach zawodowych są całkowicie zwolnieni z obowiązku pełnienia obowiązków zawodowych
Trzeba również wybrać odpowiedni sprzęt. Nie każdy laptop spełnia wymagania pozwalające na finansowanie jego zakupu z bonu dla nauczycieli. Sprzęt musi być nowoczesny, odpowiednio wydajny i objęty co najmniej 36-miesięczną gwarancją. Ponadto laptop musi być nowy, nieużywany, fabrycznie zapakowany i w 100% kompletny. Laptop może być wyprodukowany najpóźniej na 9 miesięcy przed datą sprzedaży. Niezbędne jest też dopuszczenie do obrotu na terenie Unii Europejskiej.
Laptop dla nauczyciela też musi spełniać odpowiednie wymagania
Minimalne wymagania sprzętowe laptopa kupowanego za bon dla nauczyciela (2500 złotych) to:
- wynik w teście CrossMark 1200 punktów lub więcej
- co najmniej 8 GB RAM
- dysk SSD, pojemność co najmniej 256 GB
- 2 złącza komunikacyjne, w tym co najmniej jedno do przesyłania obrazu
- klawiatura QWERTY
- głośniki stereo
- wbudowana kamera
- wbudowany mikrofon
- waga, która nie przekracza 2,5 kilograma
- ekran musi mieć co najmniej 13”
- rozdzielczość wyświetlacza – Full HD lub wyższa
- laptop musi mieć wbudowane zabezpieczenie przechowywanych danych
Jeśli wybierzemy inny komputer – skorzystanie z bonu nie będzie możliwe. Lista wymagań jest całkiem długa. Nowoczesne komputery w cenie do 2500 złotych bez trudu spełnią jednak te warunki. Warto zasięgnąć rady u sprzedawcy. Pomocy możemy oczekiwać w sklepach, które mogą sprzedawać laptopy z wykorzystaniem bonu dla nauczycieli. Przy zakupie niezbędne będzie podanie specjalnego kodu – można zrobić to w sklepie stacjonarnym lub podać wymagane informacje w uwagach do zamówienia, jeśli kupujemy laptopa przez Internet.