Polska domaga się reparacji, a Niemcy straszą rewizją granic? „Nie pozwolimy się zastraszyć”

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz. Fot. PAP/EPA/Pepe Torres

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz. Fot. PAP/EPA/Pepe Torres

Zdaniem wiceministra spraw zagranicznych Arkadiusza Mularczyka plakat Socjaldemokratycznej Partii Niemiec sygnalizuje koncepcję rewizji granic i jego celem jest wystraszenie Polaków. „Nie pozwolimy się zastraszyć rewizją granic” – podkreśla w rozmowie z PAP.

3 października, w dniu Zjednoczenie Niemiec, Socjaldemokratyczna Partia Niemiec (SPD) zamieściła na platformie X (dawniej Twitter) grafikę z konturami niemieckich granic i sloganem: „Zjednoczenie Niemiec się dokonało, ale jeszcze nie całkowicie. Zajmiemy się tym razem” oraz strzałkami skierowanymi w stronę Polski.

Plakat opublikowany przez SPD wywołał ogromne kontrowersje w polskim internecie. Także wielu niemieckich publicystów dziwi sie, skąd jednej z czołowych niemieckich partii przyszedł do głowy taki pomysł na wizualizację zjednoczenia Niemiec.

„Post wywołał irytację, przede wszystkim w Polsce”

– pisze Henryk Broder w komentarzu opublikowanym na łamach „Die Welt”.

„Co chciała SPD nam w ten sposób powiedzieć czy zapowiedzieć?”

– pyta publicysta sugerując w dalszej części swego tekstu, że Polacy nie mają poczucia humoru.

Zdaniem wiceszefa polskiej dyplomacji przez taki plakat Niemcy w sposób podprogowy i zakamuflowany forsują rewizję historii.

„Kanclerz Niemiec Olaf Scholz wspomniał kilka miesięcy temu, że są tacy ludzie, którzy mówią o kwestii granic. Dzisiaj tego rodzaju symbole w sposób podświadomy i podprogowy tę koncepcję sygnalizują”

– mówił Mularczyk.

W jego ocenie celem takich aluzji jest wystraszenie Polaków.

„Chcę powiedzieć jasno SPD i kanclerzowi Scholzowi, że Polaków nie zastraszą. Nie pozwolimy się zastraszyć rewizją granic”

– oświadczył wiceszef MSZ.

Mularczyk podkreślił, że Niemcy są krajem, który ma wielkie ambicje przewodzenia i w Europie, i wolnemu światu, a jednocześnie nigdy nie rozliczył się ze zbrodniczej historii II wojny światowej.

Exit mobile version