„Archiwum wspomnień”- posłuchaj reportażu Cezarego Galka

„Archiwum wspomnień”- posłuchaj reportażu Cezarego Galka Radio Zachód - Lubuskie

W lutym powstał trzyodcinkowy cykl dotyczący społeczności Kresowiaków, przybyłych na Zachód po II wojnie światowej. Przypominamy część I.

Przez wiele lat Polacy przybyli na Ziemie Zachodnie z Kresów mieli problem z kultywowaniem swojej tradycji i tożsamości. Globalizacja, przywódcza rola Partii i sojusz ze ZSRR nie pozwalały swobodnie wspominać i przekazywać doświadczeń przodków młodemu pokoleniu. Tylko w niektórych rodzinach to się udawało. Najczęściej rodzice, a później już dziadkowie trzymali te opowieści i ogromne emocje dla siebie. Sytuacja zmieniła się pod koniec lat 90- tych. Ale wtedy Polacy żyli już zupełnie inną rzeczywistością, a świadkowie wspomnień zaczęli powoli odchodzić. To powtórne zainteresowanie rodzinnymi korzeniami stało się jednak dla wielu początkiem niezwykłej przygody, dzięki której dowiadujemy się, kim jesteśmy i skąd przybywamy.

Regionalista i miłośnik historii Bogusław Mykietów poznał szczegóły swojego pochodzenia dość późno. Po sentymentalnej rodzinnej wizycie we wsi Kozaki na dzisiejszej Ukrainie, w której urodziła się jego matka, zaczął gromadzić wiedzę na ten temat dla siebie i jak się okazało innych. Wraz z archiwistą i dyrektorem Archiwum Diecezjalnego w Zielonej Górze ks. dr hab. Robertem Kuflem, wspierani przez Biskupa Zielonogórsko-Gorzowski bp Tadeusza Lityńskiego założyli Archiwum Kresowe, czyli internetową kolekcję fotografii i wspomnień rodzin, które zostały wysiedlone z Kresów na Ziemię Lubuską. Dokumenty, fotografie czy rękopisy pozwalają na poznanie przeszłości naszych przodków i dzielenie się tym z innymi.

Posłuchaj reportażu.

Rozmowa z pomysłodawcą archiwum Bogusławem Mykietowem. Dowiemy się o co wzbogaciło się archiwum od czasu premiery cyklu.

Exit mobile version