Sprawdź cholesterol! Wskazania i przygotowanie do badania

Sprawdź cholesterol! Wskazania i przygotowanie do badania

Sprawdź cholesterol! Wskazania i przygotowanie do badania

Badanie cholesterolu to jedno z podstawowych, a zarazem dostarczających wielu cennych informacji badań z krwi. Wykorzystywane jest ono w diagnostyce dyslipidemii, czyli zaburzeń gospodarki lipidowej. Sprawdź, jak powinieneś przygotować się do badania cholesterolu.

Na czym polega badanie cholesterolu?

Badanie cholesterolu, inaczej zwane lipidogramem, polega na oznaczeniu we krwi stężenia następujących parametrów:

Materiałem do badania cholesterolu jest krew, którą pobiera się przeważnie z naczynia biegnącego w zgięciu łokciowym.

Wskazania do badania cholesterolu

Oznaczenia stężenia cholesterolu dokonuje się w przypadku podejrzenia dyslipidemii. Eksperci określają w ten sposób zaburzenia gospodarki lipidowej – stężenia lipidów i lipoprotein nie odpowiadają przyjętym normom. Zbyt wysoki poziom cholesterolu to czynnik ryzyka wielu schorzeń, w tym miażdżycy. Jest ona wymieniana przez specjalistów jako jedna z głównych przyczyn problemów sercowo-naczyniowych. Badanie poziomu cholesterolu powinno być przeprowadzane również profilaktycznie. Kontrolę stężenia cholesterolu zaleca się wykonywać średnio raz do roku. W sposób szczególny o profilaktycznych badaniach cholesterolu powinni pamiętać ci z grupy ryzyka chorób sercowo-naczyniowych. Eksperci wymieniają wśród nich osoby:

Jak przygotować się do badania cholesterolu?

Aby wyniki badania cholesterolu były jak najbardziej wiarygodne, należy się do niego w odpowiedni sposób przygotować. Badanie cholesterolu przeprowadza się na czczo. Ostatni posiłek przed pobraniem krwi do analizy powinno się spożyć do godziny 18 dnia poprzedniego. Eksperci podkreślają, aby nie dokonywać znaczących zmian w sposobie odżywiania na kilka dni przed badaniem. Na chwilę przed natomiast zaleca się spożycie niegazowanej wody, co pozwoli lepiej wypełnić łożysko naczyniowe, a tym samym ułatwi proces pobierania krwi. Na badanie cholesterolu należy zgłosić się z rana. Wiąże się to z dobową zmianą stężenia analizowanych parametrów. W przypadku kolejnego badania cholesterolu eksperci zalecają zachowanie możliwie zbliżonej pory. Bezpośrednio przed pobraniem krwi należy unikać wzmożonego wysiłku fizycznego i stresu. Jeśli osoba badana zażywa jakieś leki, powinna o tym poinformować lekarza. On zdecyduje, czy mogą one wpłynąć na wyniki badania.

Exit mobile version