Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o szczególnej opiece geriatrycznej nad osobami powyżej 75 lat

Kancelaria Prezydenta RP/FB. Screen z uroczystości podpisania ustawy o szczególnej opiece geriatrycznej

Kancelaria Prezydenta RP/FB. Screen z uroczystości podpisania ustawy o szczególnej opiece geriatrycznej

Prezydent Andrzej Duda uroczyście podpisał w poniedziałek (4 września) ustawę o szczególnej opiece geriatrycznej. Określa ona cele, organizację i zasady funkcjonowania szczególnych form geriatrycznej opieki zdrowotnej nad osobami powyżej 75 lat.

Nowe rozwiązania mają przemodelować geriatrię w stronę podejścia środowiskowego, w którym świadczenia medyczne realizowane są w pobliżu miejsca zamieszkania seniora. Dzięki nowym podmiotom leczniczym centrom zdrowia 75 plus możliwe ma być zapewnianie kompleksowego podejścia do diagnozowania i leczenia starszych pacjentów.

Dalsza część tekstu pod postem

Szczególna opieka geriatryczna sprawowana jest – jak wskazano w ustawie – w szpitalnych oddziałach geriatrycznych, w centrach zdrowia 75 plus i w podstawowej opiece zdrowotnej. 

W ustawie, która była inicjatywą prezydenta, szczegółowo wskazano cele tworzonej opieki geriatrycznej. Wymieniono wśród nich m.in. zachowanie możliwie największej sprawności funkcjonalnej i samodzielności seniorów; zapewnienie określonych w ustawie świadczeń opieki zdrowotnej; planowanie i koordynacja opieki, zagwarantowanie działań profilaktycznych i promocji zdrowia, a także zapewnienie wsparcia psychologicznego. 

Podstawą działania placówek szczególnej opieki geriatrycznej, działających na terenie województwa, będzie plan sporządzany przez wojewodę i zatwierdzany przez ministra zdrowia. 

W celu zapewnienia odpowiedniej jakości udzielnych świadczeń w ustawie określono minimalne standardy łącznej liczby łóżek w oddziałach geriatrycznych i standardy minimalnej i maksymalnej liczby osób zamieszkujących obszar działania centrum.

Exit mobile version