„Nasz Mistrz Wojtek”- posłuchaj reportażu Marzeny Wróbel-Szały

„Nasz Mistrz Wojtek”- posłuchaj reportażu Marzeny Wróbel-Szały Radio Zachód - Lubuskie

_cuva

W tym roku minęło 55 lat organizacji olimpiad specjalnych. W czerwcu w Berlinie odbyły się Światowe Letnie Igrzyska Olimpiad Specjalnych. To wielkie, piękne święto sportu, które pod hasłem „Niepokonani Razem” zjednoczyło aż siedem tysięcy zawodników ze stu dziewięćdziesięciu krajów z całego świata.

Jednym z mistrzów olimpijskich został pochodzący z Gozdnicy lubuszanin Wojtek Rado, do niedawna uczeń Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Żaganiu. Od kilku lat pod okiem swojego trenera Wojciecha Olejarza, także wychowawcy i nauczyciela w Ośrodku, trenuje trójbój siłowy. Z własnej inicjatywy w domu, w garażu zaczął trenować wyciskanie i przysiady. Postępy były tak spektakularne, że trener, aby jak najlepiej go trenować zrobił dodatkowe kursy specjalistyczne. Wojtek już na swoich pierwszych mistrzostwach Polski zdobył srebro. W tym roku z Berlina przywiózł 3 złota: w przysiadzie, w wyciskaniu na ławeczce oraz trójboju siłowym i jedno srebro w martwym ciągu.

Tym samym jest nie tylko najsilniejszym człowiekiem w Polsce, ale i mistrzem Polski i mistrzem olimpijskim. Apetyt ma jednak na więcej. Jak przekonują specjaliści Wojtek na obecnym etapie mógłby startować w zawodach z zawodnikami normatywnymi. Niestety na drodze ku kolejnym mistrzostwom może stanąć rzeczywistość i problemy, które trudno pokonać w pojedynkę.

Światowe Letnie Igrzyska Olimpiad Specjalnych są to największe na świecie międzynarodowe zawody, w których reprezentując swoje kraje uczestniczą sportowcy z niepełnosprawnościami intelektualnymi. Wydarzenie to promuje równość, tolerancję i akceptację pokazując, że sport jest dla wszystkich niezależnie od różnic czy ograniczeń. W igrzyskach obok zawodników brało udział blisko 3 tysiące trenerów i 2 tysiące wolontariuszy. Stadion olimpijski w Berlinie podczas otwarcia imprezy zgromadził ponad z 80 tysięcy osób z całego świata. Polacy walczyli w 18 dyscyplinach. Przywieźli z Berlina aż 57 medali: 15 złotych, 26 srebrnych i 16 brązowych.

Posłuchaj reportażu.

Rozmowa Cezarego Galka z autorką .

Exit mobile version