„Nic ponad”- cyklu dokumentalny Cezarego Galka o poecie Mieczysławie Warszawskim

„Nic ponad”- cyklu dokumentalny Cezarego Galka o poecie Mieczysławie Warszawskim Radio Zachód - Lubuskie

W Laskach koło Czerwieńska 26 maja odsłonięto tablicę upamiętniającą urodzonego tu lubuskiego poetę Mieczysława Warszawskiego. Ufundowana za zgodą mieszkańców przez władze gminy zawisła na ścianie Wiejskiego Domu Kultury.

Z wnioskiem wystąpił zielonogórski Oddział Związku Literatów Polskich. W gronie lokalnych inicjatorów była radna gminy Czerwieńsk Magdalena Bogdanowicz jej i mąż, sołtys wsi Piotr Bogdanowicz. O poecie dowiedzieli się zaledwie kilka lat temu, gdy przybyli tu z Zielonej Góry szukać swojego miejsca w życiu. Uważają, że twórczość poety jest bardzo ważna, bo to nie była inspirowana tylko jego osobistym życiem, ale jest prawdziwym poetyckim zapisem miejscowej tożsamości na przestrzeni wielu lat. Uważają, może to być bardzo ważnym elementem promocji wsi i całej gminy. Z odsłonięcia tablicy cieszy się też jego młodszy brat Jerzy Warszawski, który poezję brata poznał i docenił dość późno, kilka lat prze jego odejściem. Odnalazł w niej ślad swojego życia i dzięki wierszom lepiej poznał i zrozumiał swojego brata, którego życie nie można zaliczyć do spełnionych i szczęśliwych.

W części drugiej cyklu do wspomnień obok wspomnianych dołączyli się: Czesław Sobkowiak, poeta i przyjaciel Jerzego, Robert Rudiak poeta, prezes Oddziału Związku Literatów Polskich w Zielonej Górze, poetka i krytyk literacki dr Mirosława Szott i koledzy poety z ławeczki „Pod gruszą” w Laskach.

Mieczysław Warszawski urodził się w Laskach 6 sierpnia 1950 roku. Zadebiutował w 1967 roku wierszem „Krzyż” opublikowanym na łamach Nadodrza. W ciągu 48 lat twórczości literackiej wydał 16 tomików wierszy i dwa zbiory opowiadań. Był laureatem wielu regionalnych nagród w tym: Lubuskiej Nagrody Kulturalnej, Lubuskiego Wawrzynu Literackiego i Nagrody Kulturalnej Prezydenta Zielonej Góry. Był członkiem Związku Literatów Polskich. Przez całe życie związany z Laskami, zmarł 2 maja 2015 roku.

W audycji wykorzystano fragmenty prozy i wierszy Mieczysława Warszawskiego za zgodą syna i rodziny.

„Dwadzieścia pięć kilometrów od Zielonej Góry”- posłuchaj pierwszej części cyklu.

„Nic ponad”- posłuchaj drugiej części cyklu.

Zdjęcia archiwalne za zgodą rodziny. Zdjęcia z odsłonięcia tablicy- Magdalena Bogdanowicz.

Exit mobile version