W Wielospecjalistycznym Szpitalu Wojewódzkim w Gorzowie Wielkopolskim odbyły się pierwsze mistrzostwa na symulatorze robota chirurgicznego Gorzów Robot Challenge 2023. Technika robotyczna będzie bardzo mocno się rozwijać i powstaną roboty przeznaczone do operowania różnych narządów – powiedział profesor Wojciech Zegarski.
Ogólnopolskie zawody dla medyków
W Wielospecjalistycznym Szpitalu Wojewódzkim w Gorzowie Wlkp. odbyły się wyjątkowe mistrzostwa, bowiem brali w nich udział obecni i przyszli chirurdzy. Wydarzenie stało się doskonałą okazją, żeby przymierzyć się do chirurgii robotowej i szansą na wygranie kursu w prestiżowym ośrodku szkoleniowym.
W I Ogólnopolskich Mistrzostwach Lekarzy i Studentów Medycyny na Symulatorze Robota Chirurgicznego „Gorzów Robot Challenge 2023” wzięło udział 50 lekarzy rezydentów oraz studentów V i VI roku medycyny z Poznania, Wrocławia, Szczecina, Bydgoszczy, Warszawy, Krakowa, Katowic, Lublina, Zielonej Góry i oczywiście Gorzowa.
– Robotyka to przyszłość. Chcielibyśmy, żeby młode pokolenie lekarzy jak najszybciej zapoznało się z nią i być może wybrało ten właśnie kierunek
– tłumaczył sens zawodów Jerzy Ostrouch, prezes Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie Wlkp.
Dalsza część tekstu pod postem
Laureaci mistrzostw dla medyków
Kilkugodzinne eliminacje przy konsolach robota da Vinci wyłoniły 10 finalistów – 5 zawodniczek i 5 zawodników, by ostatecznie wskazać laureatów.
- I miejsce Damian Peterson,
- II miejsce – Dawid Głodek,
- III miejsce – Bartłomiej Sołtysiak.
Ci, którzy poradzili sobie najlepiej zdobyli m.in. prestiżowy kurs z zakresu robotyki chirurgicznej oraz wizytę w największym ośrodku szkoleniowym w Europie.
Partnerem mistrzostw była Grupa Synektik. Honorowym patronatem objął je prof. dr hab. n. med. Wojciech Zegarski, konsultant krajowy w dziedzinie chirurgii onkologicznej.
Robotyka przyszłością chirurgii
– Zawsze wspieram szkolenie młodych, czyli edukację przed i podyplomową. Takie wydarzenie popularyzuje technikę robotyczną i być może przyciągnie kilka młodych osób do specjalizacji w dziedzinach zabiegowych czy to w chirurgii ogólnej czy onkologicznej
– powiedział w sobotę w rozmowie z PAP.PL profesor Wojciech Zegarski, krajowy konsultant w dziedzinie chirurgii onkologicznej, który objął honorowy patronat nad mistrzostwami.
Zegarski zaznaczył, że robotyka w chirurgii będzie w Polsce intensywnie się rozwijać, jednak młodych lekarzy chętnych do pracy w tej dziedzinie z różnych względów brakuje.
– Technika robotyczna w przeciągu kilku lat będzie bardzo mocno się rozwijać i powstaną roboty dedykowane do różnych narządów. Dlatego trzeba być przygotowanym do wykorzystywania tej techniki, żeby nie gonić kolegów z innych krajów
– podkreślił.
Dodał, że celem takich wydarzeń jest zarażenie pasją młodych lekarzy do nowych technologii.
– Bez pasji nie ma dobrego wykonywania swojego zawodu. Robot jest naszym pomagierem, ale z pewnością zachęcającym do uprawiania takiej dziedziny jaką jest chirurgia
– podsumował profesor Zegarski.
300 operacji z użyciem robota w Gorzowie Wlkp.
Gorzowski szpital jako jedyny w województwie lubuskim ma robota chirurgicznego, a pod względem liczby wykonanych zabiegów, zalicza się do ogólnopolskiej czołówki. Tylko sami urolodzy w ubiegłym roku wykonali ponad 200 zabiegów z wykorzystaniem robota da Vinci. W tym roku operacji ma być już 300.
– Ta metoda, w porównaniu z innymi, przynosi wiele korzyści pacjentom. Przede wszystkim szybciej wracają do normalnej aktywności, jest mniejsze ryzyko powikłań, mniejsza utrata krwi i znacznie mniejsze dolegliwości bólowe niż po zwykłej operacji
– mówi dr n. med. Piotr Petrasz, kierownik oddziału urologii.
Operacje robotowe w szpitalu przeprowadzają też chirurdzy onkologiczni i ginekolodzy.
Polecamy
Wiceminister Kraska o kardiochirurgii w gorzowskim szpitalu
Rekomendacja konsultanta wojewódzkiego ds. kardiochirurgii była negatywna, dlatego nasza decyzja nie mogła być inna. W ten sposób wiceminister zdrowia Waldemar...
Czytaj więcej