Rokitniańskie święto

Rokitniańskie święto Radio Zachód - Lubuskie

W sanktuarium w Rokitnie zakończyły się diecezjalne uroczystości odpustowe. Do Rokitna przyjechało kilka tysięcy wiernych.

Biskup zielonogórsko-gorzowski Tadeusz Lityński dziękował wszystkim pielgrzymom za obecność.

Biskup Tadeusz Lityński apelował też o pokój na Ukrainie.

O wartościach współczesnego świata mówił w sanktuarium w Rokitnie biskup Zbigniew Zieliński. Biskup koszalińsko-kołobrzeski odprawił uroczystą mszę odpustową.

W homilii mówił, że za rozwojem społeczno-gospodarczym musi iść szacunek do drugiego człowieka:

Biskup Zieliński zwracał też uwagę, że jesteśmy świadkami tragedii wojny na Ukrainie.

Podczas uroczystości w Rokitnie zaprezentowano dziś także projekt powstającego w Zielonej Górze hospicjum perinatalnego.

W Rokitnie parafia istniała już w XII w. W 1333 r. powstał pierwszy drewniany kościół. Był kilkakrotnie niszczony i odbudowywany. Wieś miała obowiązki lenne wobec cystersów z Bledzewa. Kościół pw. Matki Bożej Rokitniańskiej został wyniesiony do rangi Bazyliki mniejszej przez papieża Jana Pawła II w 2001 r. Zaprojektował go królewski architekt Karol Marcin Frantz. Świątynia miała stanąć na wzniesieniu nieopodal wsi, do dziś zwanym Górą Kościelną. Ostatecznie kościół zaczęto budować w roku 1740 na specjalnie usypanym wzgórzu w samym środku Rokitna.

Historia rokitniańskiego obrazu nie jest do końca znana. Namalowany został na początku XVI w. na drewnie lipowym. Widnieje na nim popiersie Matki Bożej na złoconym tle, z charakterystycznie odsłoniętym uchem, dlatego też Matkę Bożą Rokitniańską nazywa się Cierpliwie Słuchającą.
Początkowo zakonnicy bez entuzjazmu podchodzili do relacji ludności o otrzymanych dzięki modlitwie przed obrazem łaskach. Kult Matki Bożej, zwanej już Rokitniańską jednak cały czas rósł, W 1670 r. komisja teologiczna uznała Obraz za cudowny. Sława obrazu dotarła aż do Warszawy. Król Michał Korybut Wiśniowiecki poprosił o wypożyczenia go pod Lublin, gdzie chciał stłumić bunt szlachty. Tu też odbyła się pierwsza pokojowa misja Obrazu. Rycerstwo polskie, z królem na czele, modliło się przed Wizerunkiem o zwycięstwo w walce. Żadna ze stron nie spodziewała się jednak, że modlitwy zostaną wysłuchane w szczególny sposób, bo król odniósł zwycięstwo nie mieczem, ale drogą pertraktacji. Szybko zawarty pokój stał się dowodem wstawiennictwa Maryi. Od tego czasu nazywa się Ją także Matką Bożą Obozową, Rycerską oraz Królową Orła Białego. Król w dowód wdzięczności umieścił na Obrazie białego orła z napisem: „Daj Panie pokój dniom naszym”.

Od 1810 r., w wyniku wojen napoleońskich i prześladowań religijnych, ruch pielgrzymkowy w Rokitnie znacznie zmalał, odradzać zaczął się dopiero po II wojnie światowej. W 1946 roku odbył się pierwszy powojenny odpust. W 1989 roku miała miejsce uroczysta koronacja obrazu. Matki Bożej Rokitniańskiej, zwanej Matką Bożą Cierpliwie Słuchającą. Na tych uroczystościach było 120 tysięcy osób.

Exit mobile version