Nadchodzi wiosna, a ty zmagasz się z uciążliwym katarem lub łzawieniem oczu? A może po zjedzeniu konkretnego pokarmu pojawiają się u ciebie problemy gastryczne i wysypka? To może być alergia. Zgłoś się na konsultację do alergologa, który na podstawie specjalnych testów sprawdzi, czy źródłem objawów bywa nieprawidłowa reakcja układu odpornościowego wywołująca alergię.
Wizyty kontrolne u alergologa
Rozpoznano u ciebie alergię? Pamiętaj, że o efektywności leczenia decyduje stosowanie się do zaleceń lekarskich. Zgłaszaj się na wizyty kontrolne w terminach ustalonych z lekarzem, aby weryfikować postępy terapii. Nie ma jednoznacznie określonej częstotliwości konsultacji u alergologa. Lekarz planuje je wspólnie z pacjentem, adekwatnie do jego indywidualnych potrzeb. Dzięki zdalnym konsultacjom możesz odbyć kontrolę u alergologa, nie wychodząc z domu. Dowiedz się więcej na temat konsultacji online u tego specjalisty: https://www.welbi.pl/alergolog-online-konsultacja-alergologiczna/.
Jakie objawy mogą sugerować alergię wziewną?
Wiosna i początek lata to najtrudniejszy okres dla osób z alergią wziewną na pyłki drzew i traw. Jeśli obserwujesz u siebie charakterystyczne objawy, powinieneś odwiedzić alergologa, bo możesz mieć alergię. Świadczą o niej przede wszystkim: wodnisty katar, uczucie zatkania nosa, napady kichania, problemy z oddychaniem, napadowy suchy kaszel, duszność, świszczący oddech, zapalenie spojówek, zaczerwienienie, świąd, łzawienie lub pieczenie oczu. Dolegliwości nasilają się podczas przebywania na dworze i wietrznej pogody, a łagodnieją po deszczu.
W twoim domu pojawił się pies lub kot, co zbiegło się z powstaniem objawów podobnych do tych, jak w przypadku alergii na pyłki? Możesz mieć uczulenie na martwy naskórek tych zwierząt, powszechnie określane jako alergia na sierść. Obumarłe złuszczone komórki skóry znajdujące się w sierści pupili oraz zawarte w ich ślinie lub moczu białko to faktyczne przyczyny reakcji alergicznej.
Wizyta u alergologa przy podejrzeniu alergii pokarmowej i kontaktowej
Na konsultacje do alergologa powinny wybrać się również osoby, które doświadczają niepokojących objawów po zjedzeniu określonego pokarmu – ból brzucha, biegunka, zaparcia, nudności, opuchlizna, zmiany skórne. Za najczęściej uczulające składniki, czyli tzw. Wielką Ósemkę Alergenów, uważa się: mleko krowie, pszenicę, jaja, soję, ryby, orzechy, skorupiaki i mięczaki oraz orzeszki arachidowe.
Wskazaniem do wizyty u alergologa są również tzw. zmiany kontaktowe. To niepożądane reakcje, które pojawiają się w wyniku kontaktu skóry m.in. z alergenami obecnymi w kosmetykach i środkach czystości lub z metalami takimi jak nikiel, chrom, lateks. Możesz je podejrzewać, gdy zaobserwujesz u siebie dolegliwości głównie w miejscu zetknięcia z substancją uczulającą (grudki, pęcherze, rumień, łuszczenie, swędzenie). Objawy dają o sobie znać przeważnie w ciągu 24–48 godzin od kontaktu z alergenem.
Alergologa powinieneś odwiedzić również wtedy, gdy zauważyłeś objawy po przyjęciu niektórych leków. Reakcje polekowe mogą być różne, a jednych z częściej występujących jest pokrzywka, wysypka plamisto-grudkowa, rumień, kłopoty z oddychaniem, a w ciężkich przypadkach wstrząs. Podobne objawy można zaobserwować po ukąszeniu owadów. Istnieje wówczas podejrzenie alergii na ich jad.