103. rocznica urodzin Papieża Polaka, Jana Pawła II. Osobowość, której nie da się zapomnieć!

Karol Wojtyłą, Jan Paweł II. Kolaż zdjęć

Karol Wojtyłą, Jan Paweł II. Kolaż zdjęć

Dziś mija 103 lata od urodzin Karola Wojtyły, papieża Jana Pawła II. Jego wybór na Stolicę Piotrową miał szczególny wpływ na wydarzenia w Europie Wschodniej i w Azji w latach 80. i 90. XX wieku, w szczególności na przemiany demokratyczne w Polsce i w innych krajach bloku wschodniego. Był trzecim najdłużej urzędującym papieżem w historii i pierwszym spoza Włoch. Wielki autorytet moralny papieża Polaka potwierdziły tłumy wiernych krzyczących na Placu Świętego Piotra, podczas uroczystości pogrzebowej, „Santo subito”, czyli „Święty natychmiast”.

Karol Wojtyła, papież Jan Paweł II był polskim duchownym, poetą, arcybiskupem, kardynałem, a od 16 października 1978 r. do 2 kwietnia 2005 r. papieżem.

Dzieciństwo i młodość

Karol Józef Wojtyła urodził się 18 maja 1920 r. w Wadowicach, jako drugi syn Karola Wojtyły i Emilii z Kaczorowskich. Miał starszego o 14 lat brata Edmunda, a jego siostra Olga zmarła tuż po urodzeniu. Karol został ochrzczony 20 czerwca 1920 r.

W dzieciństwie chętnie uprawiał sport. Często grał w piłkę nożną, jeździł na nartach, lubił wycieczki krajoznawcze.

Już w tamtym okresie przyszłego papieża cechowała silna wiara. W kościele parafialnym z oddaniem pełnił obowiązki ministranta. Wojtyła naukę rozpoczął w gimnazjum w Wadowicach, w 1938 r. podjął studia polonistyczne na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Jagiellońskiego, gdzie wykazywał się dużą aktywnością – brał udział w spotkaniach literackich, uczestniczył w przygotowaniach spektakli, pisał pierwsze utwory poetyckie.

Święcenia kapłańskie

W 1942 r. Wojtyła postanowił studiować teologię w tajnym Metropolitalnym Seminarium Duchownym w Krakowie. W 1946 r. otrzymał święcenia kapłańskie.

W 1958 r. został mianowany biskupem, w 1963 r. arcybiskupem, a w 1967 r. otrzymał nominację kardynalską.

Po śmierci Jana Pawła I w 1978 r. drugie konklawe wybrało Karola Wojtyłę na nowego papieża. Polak przyjął imię Jana Pawła II, a jego pontyfikat trwał ponad 26 lat i był jednym z najdłuższych w historii.

Polski papież miał również duży wpływ na zmiany, które zaszły w tym czasie w Europie, m.in. upadek komunizmu.

W 1981 roku doszło do zamachu na Jana Pawła II, papież cudem uniknął śmierci od kuli zawodowego zabójcy, Ali Agcy.

Od początku lat 90-tych Jan Paweł II zmagał się z chorobą Parkinsona, która była powodem spekulacji dotyczących ustąpienia papieża z urzędu.

Papież pielgrzym

Polski papież znany był jako wielki zwolennik ekumenizmu i pielgrzym. Odbył 104 pielgrzymki (odwiedzając 134 kraje na całym świecie), w tym aż 8 razy Polskę.

Do Diecezji Zielonogórsko – Gorzowskiej przyjechał 2 czerwca 1997 roku.

– O Bogu winno się świadczyć słowem i czynem, wszędzie, w każdym środowisku – mówił w Gorzowie Jan Paweł II.

Jeden z najdłużej urzędujących papieży

Zmarł 2 kwietnia 2005 roku. Był trzecim najdłużej urzędującym papieżem w historii, po św. Piotrze (30 – 67) i Piusie IX (1846 – 1878), pierwszym papieżem z Polski oraz pierwszym spoza Włoch od czasów holenderskiego papieża Hadriana VI.

Jego biografia często stawiana jest za wzór chrześcijańskiej postawy wobec świata i drugiego człowieka, Wojtyła był niezwykle wysoko cenionym autorytetem moralnym.

Orędownik życia i człowieczeństwa

Podczas całego pontyfikatu Jan Paweł II niestrudzenie walczył o godność każdego człowieka sprzeciwiając się aborcji i eutanazji – cywilizacji śmierci. Znany był z podejmowania szeroko rozumianego dialogu międzyreligijnego i międzykulturowego. Potępiał antysemityzm, czego wyrazem była jego modlitwa przy Ścianie Płaczu w Jerozolimie.

Pamiętając o ludziach młodych, zainicjował systematyczne spotkania z młodzieżą – Światowe Dni Młodzieży, które po raz pierwszy odbyły się w Rzymie w 1985 r.

Swoje nauczanie przekazał wiernym w wielu listach, adhortacjach, konstytucjach apostolskich oraz czternastu encyklikach, m. in. Redemptor hominis, Dives in misericordia, Laborem exercens, Centesimus annus, Solicitudo rei socialis.

Exit mobile version