Polityka społeczna w latach 2015-2023 to zmiana spojrzenia na wsparcie drugiego człowieka; w centrum naszych działań jest rodzina – powiedziała PAP szefowa MRiPS Marlena Maląg. Obecnie nie pracujemy nad waloryzacją 500 plus, ale wsparcie dla rodzin będziemy rozwijać – dodała.
W sobotę w Warszawie odbywa się zjazd Akademii PiS, podczas którego wykład wygłosi m.in. minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.
Szefowa MRiPS powiedziała w rozmowie z PAP, że podczas spotkania postara się podsumować dotychczasowe działania rządu w zakresie polityki społecznej, którą – jak stwierdziła – można określić jednym zdaniem: „to polityka prorodzinna”.
„Polityka społeczna w latach 2015-2023 to przede wszystkim zmiana filozofii i spojrzenia na wsparcie drugiego człowieka. W centrum tych wszystkich działań, które podejmujemy, jest rodzina” – podkreśliła Maląg.
Dzisiaj podczas #AkademiaPiS opowiedziałam o działaniach rządu @pisorgpl w zakresie polityki rodzinnej i senioralnej oraz o sytuacji na rynku pracy. Działamy dla Polski, dla polskich rodzin!🇵🇱
Dziękuję bardzo wszystkim za spotkanie i miłe rozmowy! 😊🤝 pic.twitter.com/4LLTX512ju— Marlena Maląg (@MarlenaMalag) April 22, 2023
Wskazała, że pomoc była i jest kierowana w sposób bezpośredni do rodzin z małymi dziećmi, ale także do seniorów. Minister zwróciła też uwagę na działania związane z rynkiem pracy, ekonomią społeczną, wsparciem osób z niepełnosprawnościami, a także przeciwdziałaniem przemocy.
„Dzisiaj możemy szczycić się na tle Unii Europejskiej dobrą sytuacją w zakresie polityki społecznej, np. pod kątem ubóstwa. Wielokrotnie już mówiliśmy, że bieda nie ma już twarzy dziecka” – dodała Maląg.
Przypomniała, że sztandarowym programem rządu jest program „Rodzina 500 plus”. Minister poinformowała, że od początku funkcjonowania programu, czyli od 1 kwietnia 2016 r. do rodzin trafiło blisko 230 mld zł.
Może Cię zainteresować
Chcesz dostawać „500 plus” bez przerwy? Złóż wniosek teraz
W czerwcu rozpocznie się nowy okres rozliczeniowy w przyznawaniu świadczenia 500 plus, który potrwa do końca maja przyszłego roku.Aby otrzymać wsparcie bez przerwy, rodzice czy opiekunowie powinni złożyć wniosek...
Czytaj więcejDetails„Na ten moment nie pracujemy nad waloryzacją świadczenia 500 plus. Natomiast wsparcie dla rodzin będziemy rozwijać” – zapowiedziała szefowa MRiPS.
Wskazując na inne instrumenty wsparcia, minister wymieniła także program „Dobry strat”, „Rodzinny Kapitał Opiekuńczy” oraz dofinansowanie do opieki żłobkowej.
Ponadto – jak dodała Maląg – sytuacja na rynku pracy, pomimo epidemii covid i wojny w Ukrainie, jest bardzo dobra. „Budujemy Polskę nowoczesną, dynamicznie się rozwijającą, opartą na skale, a tą skałą jest rodzina” – podkreśliła.
Dopytywana o kierunki dalszych działań, szefowa MRiPS zapewniła, że dotychczasowe programy społeczne będą kontynuowane. „Jeśli chodzi o zmiany, to na pewno będziemy je wprowadzać” – oświadczyła minister.
Jak zauważyła, należy zadbać m.in. o działania wspierające powrót kobiet na rynek pracy. „My te działania już podejmujemy. Jesteśmy czwartym państwem w Europie z najniższą luką płacową. Polki są liderkami pod kątem zasiadania w zarządach różnych firm na tle Unii Europejskiej” – wskazała minister.
Przypomniała, że działania w tym zakresie są już prowadzone np. poprzez wdrożenie unijnej dyrektywy o tzw. work-life balance. Zakłada ona m.in. zmiany w urlopach rodzicielskich i szersze stosowanie elastycznej organizacji pracy. Przepisy wejdą w życie 26 kwietnia.
„Będziemy chcieli dalej wprowadzać takie rozwiązania, które przyczynią się do łączenia pracy zawodowej z życiem rodzinnym” – zapowiedziała minister Maląg.
Akademia PiS jest skierowana do parlamentarzystów ugrupowania, przedstawicieli Forum Młodych PiS, a także samorządowców. „W ten sposób powstaje wewnętrzny system kształcenia, debaty i formowania idei politycznej. Żywy think tank, tworzony przez tych, którym później przyjdzie wdrażanie opracowanych przez nas programów” – mówił PAP kierownik Akademii Krzysztof Szczucki, zapowiadając pierwszy zjazd Akademii. „Dlatego wiele czasu poświęcimy na debaty; będziemy zachęcać uczestników Akademii do dyskusji, zadawania pytań, a także do krytycznych uwag” – dodał.
Wykłady w ramach Akademii PiS zostały pogrupowane w trzy bloki: „Skąd jesteśmy?”, „Dokąd zmierzamy?” oraz trzeci, dotyczący problematyki prawnej. Spotkania odbywają się raz w miesiącu.(PAP)