Zbigniew Rau stwierdził, że Niemcy mają wobec Polski i Polaków dług, który obciąża nasze relacje. Podkreślił, że dowodem na to są kolejne uchwały Sejmu wzywające do rozwiązania problemu braku niemieckiego zadośćuczynienia dla Polski za straty, które poniosła w wyniku niemieckiej agresji w latach 1939-1945.
Zbigniew Rau przypomniał, że Niemcy uważają tę sprawę za zamkniętą i uregulowaną. Szef MSZ zapewnił, że polski rząd będzie konsekwentnie dążył do rozwiązania tego problemu. Zaznaczył, że nie istnieje żaden system moralny ani porządek prawny, w którym o odpowiedzialności materialnej czy moralnej wobec ofiary zbrodni decyduje wyłącznie sprawca tej zbrodni, czyli agresor.
Zbigniew Rau dodał, że wypłata zadośćuczynienia dla Polski przez Niemcy jest nie tylko w obopólnym interesie, lecz także w uniwersalnym interesie całej społeczności międzynarodowej. Podkreślił, że celem Polski jest stworzenie systemu, w którym wszczynanie wojen będzie nieopłacalne, a agresor zawsze będzie musiał wypłacić odszkodowanie za wyrządzane krzywdy i szkody. Zapewnił, że nasz kraj będzie domagał się tego od Rosji wobec Ukrainy. Dodał, że jest to również konieczne w relacjach między Niemcami a Polską.
Źródło: PAP/IAR/mpo
Minister spraw zagranicznej przedstawia w Sejmie informację o zadaniach polskiej polityki zagranicznej w 2023 roku. Debacie przysłuchują się prezydent Andrzej Duda i akredytowani w Polsce dyplomaci.