Jeszcze w kwietniu na lubuskim odcinku drogi ekspresowej S3 Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad planuje oddać do użytku dwie stacje ładowania samochodów elektrycznych. Obiekty zlokalizowane będą na MOP-ach Marwice Wschód i Marwice Zachód. Każda ze stacji będzie posiadać dwa punkty ładowania.
Do końca tego roku GDDKiA planuje uruchomienie w całym kraju kolejnych 38 stacji ładowania pojazdów elektrycznych wyposażonych łącznie w 82 punkty ładowania – podała GDDKiA we wtorkowym komunikacie.
Jak wskazano, cztery z nich GDDKiA udostępni już w kwietniu. Wśród nich będą stacje na drodze ekspresowej S3: MOP Marwice Wschód i Marwice Zachód (w Lubuskiem) oraz na autostradzie A1 (woj. łódzkie): MOP Głowno Wschód i Głowno Zachód.
Z informacji GDDKiA wynika, że w tym roku zaplanowano postępowania na dzierżawę 36 Miejsc Obsługi Podróżnych, w których są zawarte informacje o budowie stacji ładowania pojazdów elektrycznych.
GDDKiA przypomniała, że w 2022 r. uruchomionych zostało dziewięć stacji ładowania pojazdów elektrycznych na MOP. Stacje zostały wyposażone łącznie w 20 punktów ładowania.
Jak podaje portal rynekelektryczny.pl, w styczniu 2023 roku w Polsce funkcjonowało 2612 ogólnodostępnych stacji ładowania pojazdów elektrycznych, które dysponowały 5139 punktami ładowania. 29% z nich stanowiły szybkie stacje ładowania prądem stałym (DC), a 71% – wolne ładowarki prądu przemiennego (AC) o mocy mniejszej lub równej 22 kW. Na koniec stycznia 2023 r. w Polsce zarejestrowanych było łącznie 67 097 osobowych i użytkowych samochodów z napędem elektrycznym.
Aktualną mapę działających stacji ładowania pojazdów elekrycznych znaleźć można pod tym adresem.