W okolicach Czeremchy pięć osób naruszyło zakaz wejścia na pas drogi granicznej przy granicy z Białorusią i przepisy porządkowe obowiązujące w strefie przygranicznej – poinformował w środę Podlaski Oddział SG. Osoby te odmówiły przyjęcia mandatów; sprawa trafi do sądu.
Rzecznik Podlaskiego Oddziału SG mjr Katarzyna Zdanowicz poinformowała, że naruszenie przepisów dotyczących pasa drogi granicznej zauważyła obsługa centrum nadzoru bariery elektronicznej, obsługujące system czujników i kamer zamontowanych na granicy z Białorusią.
Jak podała, funkcjonariusze pełniący służbę w tym centrum (zlokalizowanym w POSG w Białymstoku) zauważyli kilka osób przy zaporze po stronie polskiej, które przerzucały pakunki na stronę białoruską. Wysłany na miejsce patrol z placówki SG w Czeremsze zastał na miejscu i wylegitymował troje obywateli Polski, dwoje obywateli Niemiec i obywatelkę Szwajcarii.
„Osoby te przyjechały w rejon polsko-białoruskiej granicy z rzeczami, które przerzucały na stronę białoruską. W trakcie czynności ustalono, że pięć osób złamało zakaz wejścia na pas drogi granicznej i przepisy porządkowe obowiązujące w strefie nadgranicznej” – powiedziała mjr Zdanowicz.
Dodała, że w trakcie tych czynności okazało się, że 26-letnia obywatelka Niemiec nie po raz pierwszy złamała zakaz wejścia na pas drogi granicznej i przepisy porządkowe. „W związku z tym, zgodnie z ustawą o wjeździe na terytorium RP, pobycie oraz wyjeździe z tego terytorium obywateli państw członkowskich UE i członków ich rodzin, otrzymała ona decyzję o opuszczeniu Polski w terminie pięciu dni, z zakazem wjazdu obowiązującym na 5 lat” – poinformowała mjr Zdanowicz.
Ponieważ wszystkie te osoby odmówiły przyjęcia mandatów po 500 zł, sprawa zostanie skierowana do sądu. „Żadna z osób biorących udział w czynnościach legitymowania nie złożyła skargi, bo nie było do tego żadnych podstaw” – dodała rzecznik POSG.
Aktywiści z Grupy Granica, która zajmuje się pomocą humanitarną wobec kryzysu na granicy z Białorusią, we wpisie w mediach społecznościowych pisze o tych czynnościach, że były „kolejną próbą zastraszania aktywistów i aktywistek”. W ich ocenie zatrzymaniu towarzyszyła „przemoc werbalna”, funkcjonariusze SG krzyczeli na zatrzymanych, używali wulgaryzmów i „ksenofobicznych sformułowań”.
„Zastosowanie wobec niemieckiej aktywistki procedury wydalenia z Polski jest bezpodstawne. Polskie prawo mówi jasno: obywateli i obywatelki UE, którzy nie mają prawa stałego pobytu w Polsce, można wydalić z Polski jedynie, jeśli wymagają tego względy obronności lub bezpieczeństwa państwa lub ich pobyt stanowi zagrożenie dla zdrowia publicznego” – podkreślono we wpisie.
„Odmowa przyjęcia mandatu oznacza w praktyce, że dana osoba chce, aby sprawę rozstrzygnął niezależny sąd, a nie Straż Graniczna, która na co dzień rażąco łamie prawo, wywożąc migrantów i migrantki do Białorusi (…). Próba udowodnienia, że postępowanie aktywistki udzielającej pomocy humanitarnej stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa Polski, są absurdalne i stanowią kolejną próbę stworzeniu efektu mrożącego” – piszą aktywiści.
SG przypomina, że zasady przebywania na pasie drogi granicznej w Podlaskiem reguluje rozporządzenie wojewody wydane we wrześniu 2021 r. w sprawie zakazu przebywania na całym odcinku pasa drogi granicznej na granicy z Białorusią, czyli na granicy zewnętrznej UE.
SG podała też, że obowiązuje również rozporządzenie porządkowe wojewody z 16 lutego 2023 r. w sprawie przepisów porządkowych obowiązujących w strefie nadgranicznej, przyległej do zewnętrznej granicy państwowej na terenie województwa podlaskiego zabraniające „przerzucania, przekazywania i odbierania przerzuconych lub przekazanych przez linię granicy państwowej przedmiotów”.
Pasem drogi granicznej jest – według definicji z ustawy o ochronie granicy państwowej – obszar o szerokości 15 metrów, licząc w głąb kraju od linii granicy państwowej lub od brzegu wód granicznych albo brzegu morskiego.
Naruszenie tych zakazów zagrożone jest grzywną do 500 zł, a w bliskiej odległości od granicy ustawione są tablice informujące o zakazie przekraczania granicy i przebywania w pasie drogi granicznej.