Prezes PiS: Jesteśmy za wolnością, odrzucamy pomysły, które firmuje Trzaskowski

Prezes PiS: Jesteśmy za wolnością, odrzucamy pomysły, które firmuje Trzaskowski Radio Zachód - Lubuskie

Odrzucamy projekty, które firmuje prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, zakładające takie kuriozalne ograniczenia, jak np. spożycia mięsa i nabiału – mówił prezes PiS Jarosław Kaczyński w rozmowie z tygodnikiem „Sieci”.

Kaczyński komentując propozycje organizacji C40 Cities, do której należy także Warszawa, ocenił, że „objawia się nam wielkie szaleństwo”. Zapewnił jednocześnie, że „nasza formacja będzie broniła prawa do wyboru stylu życia, sposobu odżywiania się, normalności”.

„Chcę to mocno podkreślić: my jesteśmy za wolnością, nie chcemy sztucznych ograniczeń w imię jakichś ideologii. Od nas Polacy nigdy nie usłyszą, że mają ograniczyć jedzenie mięsa, picie mleka, że mają obowiązek zmienić samochód na elektryczny albo nosić dwie koszule czy sukienki”

– zadeklarował.

Szef PiS zwrócił uwagę, że „z tych projektów wynika, że każdy mógłby zjeść rocznie maksymalnie 16 kg mięsa” i że jest to mniej niż w czasie stanu wojennego i mniej niż później dostawali pracownicy umysłowi, bo „na kartkach od Jaruzelskiego było po 2,5 kg na miesiąc, czyli 30 kg rocznie”.

Pytany czy sam pobierał taką kartkę, szef PiS odparł: „Nie, wtedy nie miałem stałego zatrudnienia, kartki musiałem więc kupować nielegalnie, na Bazarze Różyckiego”.

„Swoją drogą to mocne wspomnienie: trzeba było stanąć na placu, podchodziła zmęczona pani, która w charakterystycznym dla pewnej profesji stylu pytała: +Misiu, co chcesz?. Odpowiadałem: +Kartkę+. +Jaką?+ +Fizyczną+. Mówiła cenę, z ręki do ręki szła kartka. Handlarze odkupowali je od robotników, którym płacono nędznie na budowie Huty Warszawa, a jako pochodzący ze wsi mieli własne mięso i kartek nie potrzebowali”

– mówił Kaczyński.

Na uwagę, że „kartka fizyczna, czyli przydział większy”, prezes PiS powiedział, że „tak, 4 kg mięsa na miesiąc!” „Ponad trzy razy więcej, niż chce dać Trzaskowski!” – dodał.

Dopytywany czy pojawi się to w kampanii wyborczej, Kaczyński zauważył, że „już się pojawiło”.

Cały wywiad z prezesem PiS ma się ukazać w poniedziałek w tygodniku „Sieci”. 

C40 Cities i związana z amerykańskim miliarderem George’m Sorosem fundacja Open Society uruchomiły pilotażowy program European Global Green New Deal. W inicjatywie weźmie udział m.in. Warszawa.

Co to jest C40 Cities i co firmuje Trzaskowski?

C40 Cities – stowarzyszenia burmistrzów blisko 100 miast, zawiązano, by przeciwdziałać kryzysowi klimatycznemu. Wśród rekomendacji, które znalazły się w raporcie, znalazło się ograniczenie spożycia mięsa, nabiału, zakupu ubrań, aut, czy podróży lotniczych.

Zrzeszająca światowe metropolie grupa C40 Cities i związana z amerykańskim miliarderem George’m Sorosem fundacja Open Society uruchomiły pilotażowy program European Global Green New Deal, który przeanalizuje rolę miast Europy w przeciwdziałaniu zmianom klimatu. W inicjatywie weźmie udział m.in. Warszawa.

Celem przedsięwzięcia jest „ukazanie roli europejskich miast w reagowaniu na kryzys klimatyczny, energetyczny, a także związany ze (wzrastającymi) kosztami życia”. Projekt ma polegać m.in. na podjęciu działań w celu zmniejszenia zależności od gazu na rzecz odnawialnych źródeł energii, a także „zbudowaniu nowych partnerstw (we współpracy) ze społeczeństwem obywatelskim, związkami zawodowymi, mieszkańcami i młodzieżą” – czytamy w czwartkowych komunikatach C40 Cities na Twitterze.

Jak poinformowano, oprócz Warszawy w pilotażu będą też uczestniczyć m.in. Barcelona i Mediolan.

Koncepcja Global Green New Deal (Globalnego Zielonego Nowego Ładu) ma być szansą na przezwyciężenie kryzysu klimatycznego i nierówności społecznych poprzez odejście od paliw kopalnych i zbudowanie sprawiedliwych, zrównoważonych systemów gospodarczych – argumentują pomysłodawcy inicjatywy na stronie internetowej grupy C40 Cities.

C40 Cities została utworzona w 2005 roku przez władze 18 światowych metropolii, by przeciwdziałać się kryzysowi klimatycznemu. Przewodniczącym tego forum jest obecnie burmistrz Londynu Sadiq Khan.

W 2021 roku ponad 1000 lokalnych samorządów dołączyło do inicjatywy C40 zmierzającej do ograniczenia wzrostu średniej globalnej temperatury powietrza. Do stowarzyszenia należy 97 miast, w tym m.in.: Amsterdam, Ateny, Barcelona, Berlin, Kopenhaga, Lizbona, Londyn, Paryż, Rzym, Sztokholm, Tel Awiw, Chicago, Los Angeles, Miami, Montreal, Nowy Jork, Waszyngton, Johannesburg, Nairobi, Pekin, Hongkong, Bangkok, Seul, Tokio i Melbourne. Warszawa jest członkiem C40 od 2007 roku.

Exit mobile version