„Anna Paniszewa” – posłuchaj reportażu Magdaleny Grydniewskiej

"Anna Paniszewa” - posłuchaj reportażu Magdaleny Grydniewskiej Radio Zachód - Lubuskie

Władze białoruskie od lat prześladują przedstawicieli polskiej mniejszości w tym kraju i niszczą polskie dziedzictwo historyczne i kulturowe Prowadzone są też liczne sprawy karne przeciwko osobom i instytucjom związanym z nauczaniem języka polskiego i krzewieniem polskiej kultury. Ostatnio dziennikarz i działacz mniejszości polskiej Andrzej Poczobut został skazany na 8 lat kolonii karnej za rzekome „wzniecanie nienawiści” i „działalność terrorystyczną”. W tej samej sprawie oznaczonej numerem 14 byli, albo są w dalszym ciągu sądzeni inni Polacy, w tym bohaterka tego reportażu.

W 2021 roku dyrektorka szkoły polskiej w Brześciu Anna Paniszewa po przygotowaniu lekcji poświęconej historii Polski została aresztowana pod zarzutem szerzenia nienawiści na tle narodowościowym i osadzona w białoruskim więzieniu. Zatrzymanie miało związek ze zorganizowaniem przez nią Dnia Żołnierzy Wyklętych. Dzięki zaangażowaniu prezydenta Andrzeja Dudy i polskich służb konsularno-dyplomatycznych odzyskała wolność, ale musiała opuścić Białoruś i udać się do Polski. Od tego czasu w Lublinie szuka swojego miejsca i sposobu na życie, choć chciałaby kiedyś móc wrócić. Pani Anna jest działaczką społeczną i oświatową, dziennikarką, założycielka Klubu Inteligencji Katolickiej w Brześciu i Polskiej Harcerskiej Szkoły Społecznej im. R. Traugutta w Brześciu. Kierowała też Oddziałem Brzeskiego Związku Polaków na Białorusi. Od 2009 roku jest członkiem, a od 2012 członkiem zarządu Światowej Rady Badań nad Polonią. Z opowieści Pani Anny dowiemy się, jaki wpływ mają działania białoruskiego reżimu na życie naszych rodaków.

Audycja powstała w Polskim Radiu Lublin i została nagrodzona w konkursie KRRiT. Po emisji rozmowa z autorką na temat dalszych losów bohaterki reportażu.

Zdjęcie PR Lublin.

POSŁUCHAJ REPORTAŻU

Rozmowa z autorką po emisji audycji.

.

 

Exit mobile version