„Rozmowy z Putinem są słuszne i potrzebne” – twierdzi niemieckie SPD. Komentarz wiceszefa polskiego MSZ

Olaf Scholz. Fot. PAP/EPA/HANNIBAL HANSCHKE. Władimir Putin. Fot. PAP/EPA/MEKHAIL METZEL / SPUTNIK / KREMLIN POOL

Olaf Scholz. Fot. PAP/EPA/HANNIBAL HANSCHKE. Władimir Putin. Fot. PAP/EPA/MEKHAIL METZEL / SPUTNIK / KREMLIN POOL

Władimir Putin jest odpowiedzialny politycznie, moralnie za zbrodnie wojenne, mordy w Ukrainie i absolutnie nie ma dzisiaj pola do rozmów z nim – powiedział PAP wiceszef MSZ Arkadiusz Mularczyk odnosząc się do projektu stanowiska niemieckiej SPD.

Niemiecka agencja prasowa dpa dotarła do projektu stanowiska SPD, z którego wynika m.in., że rozmowy kanclerza Olafa Scholza z prezydentem Rosji Władimirem Putinem są „słuszne i potrzebne”, ponieważ „wojny zwykle nie kończą się na polu bitwy”.

W dokumencie SPD – jak podaje dpa – napisano, że „nawet jeśli ze zrozumiałych powodów nie ma już zaufania do obecnych rosyjskich przywódców, rozmowy dyplomatyczne muszą być nadal możliwe, zatem kolejne rozmowy telefoniczne kanclerza Olafa Scholza z rosyjskim prezydentem Władimirem Putinem są słuszne i potrzebne, i tam gdzie jest to możliwe, trzeba podejmować inicjatywy dyplomatyczne”. „Musimy nadal podejmować wszelkie próby przekonania Rosji do wycofania się (z konfliktu)” – dodali politycy SPD.

Do informacji dpa w rozmowie z PAP odniósł się wiceszef MSZ Arkadiusz Mularczyk. Jak podkreślił, najemnicy i żołnierze rosyjscy popełnili w Ukrainie kilkadziesiąt tysięcy zbrodni wojennych. „W związku z powyższym prowadzenie dzisiaj rozmów ze zbrodniarzem wojennym budzi bardzo poważne wątpliwości” – zaznaczył wiceminister.

Dodał, że dzisiaj społeczność międzynarodowa przede wszystkim myśli o kwestii ukarania Putina i osób odpowiedzialnych za zbrodnie wojenne na Ukrainie, jak również o kwestiach odszkodowań dla Ukrainy.

„Tak więc dzisiaj prowadzenie jakiegoś dialogu z Putinem jest tak naprawdę kontynuacją tej polityki, która doprowadziła do tej wojny (przeciw Ukrainie). Przecież te bliskie kontakty gospodarcze, polityczne, przede wszystkim Niemców z Rosją, zachęciły bardzo mocno Putina do wywołania wojny” – dodał wiceszef polskiej dyplomacji.

Jego zdaniem, albo Rosja zostanie pokonana i zostanie zawarty pokój na warunkach Ukrainy, albo dojdzie do jakiś działań zamierzających do zawarcia „jakiegoś kompromisu czy pokoju na warunkach rosyjskich”, a na to – jak podkreślił – nie może być zgody.

„Putin jest odpowiedzialny politycznie, moralnie za zbrodnie wojenne, mordy w Ukrainie i w związku z tym absolutnie nie ma dzisiaj pola do rozmów z nim” – powiedział Mularczyk.

9-stronicowy dokument, do którego dotarła dpa, zatytułowany „Socjaldemokratyczna polityka międzynarodowa w zmieniających się czasach” wskazuje, że negocjacje z Rosją zakończyły się sukcesem w „małych podobszarach”, np. w kwestii eksportu zboża przez Morze Czarne. Dlatego kolejne próby negocjacji powinny dotyczyć także obszarów militarnych czy uzbrojenia.

Polityka SPD wobec Rosji jeszcze przed wybuchem wojny w Ukrainie była w ostatnich miesiącach ostro krytykowana. „W programie wyborczym SPD na 2021 rok wciąż znajduje się zdanie: Pokój w Europie nie może istnieć przeciwko Rosji, ale tylko z Rosją” – przypomina „Welt”.

Lider SPD Lars Klingbeil przyznał w październiku, że przez ostatnie kilkadziesiąt lat jego partia popełniła błędy w polityce wobec Rosji. „Dzisiaj chodzi o zorganizowanie zabezpieczenia przed Rosją, która opuściła system wspólnego bezpieczeństwa i wspólny system wartości” – stwierdził Klingbeil.

Nowy projekt stanowiska SPD przyznaje, że Rosja zachowuje się agresywnie, jednak pozostanie dużym krajem o znaczącej sile militarnej na kontynencie europejskim. „Będzie to miało znaczenie dla projektowania architektury bezpieczeństwa europejskiego w dłuższej perspektywie” – stwierdziło SPD w dokumencie. „Grupa parlamentarna utrzymuje, że projekt takiego stanowiska został uzgodniony z kierownictwem partii” – dowiaduje się „Welt”.

Exit mobile version