„Opowieść rodzinna z kolędą w tle”- posłuchaj świątecznego reportażu Cezarego Galka

„Opowieść rodzinna z kolędą w tle”- posłuchaj świątecznego reportażu Cezarego Galka Radio Zachód - Lubuskie

Zdrowych i wesołych Świat Bożego Narodzenia życzą słuchaczom reportażyści Radia Zachód.

Tuż przed świętami zostaliśmy zaproszeni do wiejskiego gospodarstwa rodziny Dereniów, w którym teraźniejszość przeplata się na co dzień z wieloma tradycjami, również tymi, które wiążą się z Bożym Narodzeniem i ich kresowym pochodzeniem.

Pani Grażyna Dereń, jako ”panna z miasta” trafiła w roku 1975 do wsi Lubiechnia Wielka koło Rzepina z Sulechowa, gdzie mieszkała w wojskowej rodzinie. Podążyła za mężem, który wraz z rodzicami uprawiał gospodarstwo rolne przejęte po wojnie po Niemcach. Wsi uczyła się od podstaw od męża, teścia i przede wszystkim teściowej, która była wspaniałą gospodynią i cierpliwą nauczycielką. W jej nowym domu spotkały się trzy tradycje kresowe, które przez lata harmonijnie stworzyły oryginalną mieszankę zwyczajów, przekazów, zapachów i smaków. Wraz z mężem przez lata rozwijali rodzinne gospodarstwo. Pani Grażyna zdobyła też wykształcenie medyczne, ale jej losy potoczyły się zupełnie inaczej.

Po śmierci ukochanego męża w roku 2006 stanęła na rozdrożu. Postanowiła, że „aby zająć czymś ręce i głowę” będzie z pomocą synów kontynuować rodzinne dzieło. Młodzi przejęli rolną część gospodarstwa. Sama zajęła się propagowaniem rodzinnych tradycji do których zawsze miała sentyment i szacunek. Powstała agroturystyka, kilka lat później pod patronatem Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi Zagroda Edukacyjna, w której do dziś uczy dzieci, młodzież i dorosłych kresowych tradycji i dobrego wiejskiego smaku. Za namową przyjaciół zaczęła też brać udział w licznych kulinarnych konkursach, w których zdobyła już kilkadziesiąt nagród i wyróżnień. Zdała też oficjalny państwowy egzamin zdobywając certyfikat kucharza. Podjęła współpracę z zawodowymi kucharzami, Muzeum Etnograficznym w Ochli, Uniwersytetem Adama Mickiewicza w Poznaniu, kołami gospodyń wiejskich chcąc upowszechniać wiedzę o tradycjach kulinarnych nowych mieszkańców zachodniej Polski, którzy obok najpotrzebniejszych rzeczy przywieźli w wagonach wspomnienie swojego kresowego życia. Na podstawie rodzinnych przekazów dokonała ministerialnej certyfikacji 7 produktów regionalnych. Działając w wielu organizacjach i społecznościach stałą się aktywną ambasadorką i promotorką tradycyjnego regionalnego produktu Ziemi Lubuskiej i ekspertem w tej dziedzinie. Dziś wielu uczy się i korzysta z rozwiązań wypracowanych przez lata w tej dziedzinie przez Panią Grażynę.   

Posłuchaj reportażu.

 

 

Exit mobile version