W poniedziałek w Poznaniu wręczono Odznaki za Zasługi dla Województwa Wielkopolskiego. Jedną z nich dostał autor audycji Kamil Hypki, autor wielu audycji historycznych dotyczących powstania wielkopolskiego i lubusko-wielkopolskiego pogranicza. Podczas tej samej uroczystości Lubuskie Muzeum Wojskowe w Drzonowie zostało wyróżnione „Doboszem Powstania Wielkopolskiego”.
Audycja to historia ośmiu powstańców wielkopolskich z Kompanii Wielichowskiej, którzy polegli w bitwie pod Kargową w lutym 1919 roku. Zostali pochowani po niemieckiej stronie granicy. Dopiero po kilku latach ich szczątki zostały sprowadzone do Polski. Audycja była nominowana do nagrody Grand Prix Prezesa IPN.
Powstanie wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 r. w Poznaniu. W pierwszym okresie walk, do końca roku, Polakom udało się zdobyć większą część Poznania. Ostatecznie miasto zostało wyzwolone 6 stycznia, kiedy przejęto lotnisko Ławica, a w polskie ręce wpadło kilkaset samolotów. Do połowy stycznia wyzwolono też większą część Wielkopolski. Na początku 1919 roku powstańcze walki toczyły się w okolicach Kargowej i Kramska. Zdobycze powstańców potwierdził rozejm w Trewirze, podpisany przez Niemcy i państwa ententy 16 lutego 1919 r. W myśl jego ustaleń, front wielkopolski został uznany za front walki państw sprzymierzonych. Ostateczne zwycięstwo przypieczętował podpisany 28 czerwca 1919 r. traktat wersalski, w którego wyniku do Polski powróciła prawie cała Wielkopolska.
Posłuchaj audycji.