Z czym są problemy, jaki potencjał nie został w pełni wykorzystany i czym zająć się w pierwszej kolejności? Na te i inne pytania odpowiedziała diagnoza trzech gmin partnerskich: Międzyrzecza, Świebodzina i Sulęcina. Jakiś czas temu włodarze tych miast podpisali porozumienie w sprawie utworzenia Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego. Badanie możliwości to następstwo tego dokumentu, a sama diagnoza poprzedza strategię rozwoju tych trzech gmin.
– Postawiliśmy pierwszy krok, po nim będą kolejne.- Mówi Małgorzata Czaplińska koordynator grupy roboczej Świebodzińsko-Miedzyrzeckiego Obszaru Funkcjonalnego.
Żeby postawić diagnozę eksperci korzystali z różnych źródeł. Od danych lokalnych publikowanych przez Główny Urząd Statystyczny począwszy poprzez dane Związku Miast polskich, na źródłach osobowych skończywszy.
– Prace trwały dwa miesiące, bo chcieliśmy znać nie tylko statystki ale również opnie mieszkańców badanych gmin- Mówi Adam Adaszyniak, ekspert Związku Miast Polskich.
Eksperci wyróżnili trzy obszary na poprawie których gminy powinny skupić swoją uwagę.
– Niestety potencjał turystyczny nie jest w pełni wykorzystany. Bo w województwie w którym królują lasy i jeziora, baza noclegowa jest słabo rozwinięta. W tych gminach nie jest lepiej. – Mówi Wojciech Kłosowski ekspert Związku Miast Polskich.
Ekspert dodaje, że przeprowadzono również analizę jakościową nauczania. O ile szkoły wypadły dobrze, o tyle wyniki uczniów nieznacznie odbiegają od średniej ogólnokrajowej.