Debata o skutkach samotności na Kongresie 590 w Rzeszowie

Fot. PAP/Darek Delmanowicz

Fot. PAP/Darek Delmanowicz

Grupą, która najczęściej doświadcza samotności w naszym kraju są młodzi mężczyźni – wynika z raportu „Poczucie samotności wśród dorosłych Polaków”. Publikację przedstawił Instytut Pokolenia w trakcie Kongresu 590 w Rzeszowie podczas dyskusji poświęconej temu zjawisku.

Dyrektor Instytutu Pokolenia Michał Kot wyjaśnił, że w badanie zostało przeprowadzone na grupie ponad 1600 osób w sierpniu bieżącego roku.

„Okazuje się, że najbardziej samotną grupą są młodzi mężczyźni, w znaczeniu dorośli do 24 roku życia”

– powiedział Michał Kot.

„Było to dla nas pewne zaskoczenie, bo jest to grupa, która jest bardziej samotna, niż młode kobiety. Do tej pory rozmawiając o samotności częściej mówiliśmy o niej w kontekście młodych kobiet”

– mówił dyrektor instytutu.

Michał Kot dodał, że przed samotnością najskuteczniej chroni posiadanie lub bycie w rodzinie. Według raportu osoby będące w związkach małżeńskich dwukrotnie rzadziej doświadczają głębokiego osamotnienia.

Profesor Łukasz Okruszek z Instytutu Psychologii PAN powiedział, że samotność jest groźna, ponieważ ma konsekwencje dla naszego zdrowia, co potwierdziły dotychczasowe badania. Wskazał, że dla człowieka od setek lat życie wśród innych ludzi jest czymś naturalnym. Chroniczna samotność wywołuje stres, a ten przekłada się na nasz układ odpornościowy i sercowo-naczyniowy.

Wiceminister rodziny i polityki społecznej Barbara Socha powiedziała, że resort dostrzega ten problem, który – ja zauważyła – jest już poważny w niektórych krajach zachodnich. Przypomniała, że rząd przyjął w tym tygodniu „Strategię Demograficzną 2040”.

„W strategii został zapisany rozdział o wzmocnieniu rodziny i jest w nim mowa o tworzeniu środowiska czy warunków optymalnych dla rodzin aby miały bezpieczeństwo finansowe, mieszkaniowe i każde inne w sensie materialnym. Jest też rozdział poświęcony właśnie budowaniu więzi, bo to wychodzi również w naszych badaniach, szczególnie wśród ludzi młodych”

– mówiła Barbara Socha.

Wiceminister rodziny dodała, że samotność potęguje również nadużywanie przez część społeczeństwa mediów społecznościowych, kosztem tradycyjnych kontaktów międzyludzkich. Wersja raportu przygotowanego przez Instytut Pokolenia dostępna jest na stronie internetowej: instytutpokolenia.pl.

Instytut Pokolenia to państwowa jednostka budżetowa podległa Prezesowi Rady Ministrów.

Jesienna część 7. edycji Kongresu 590 odbywa się pod hasłem „Łączymy wszystkich”. W trakcie dwudniowego wydarzenia zaplanowano blisko 30 debat poświęconych gospodarce, społeczeństwu i sprawom międzynarodowym, w tym wojnie na Ukrainie. 

 

Źródło: PAP/IAR/mpo

Exit mobile version