W najgorszym scenariuszu rosyjska inwazja na Ukrainę wyemituje więcej dwutlenku węgla niż cała Unia Europejska planuje zredukować w latach 2023-2030 – szacuje Polski Instytut Ekonomiczny.
Według ostatniego raportu Instytutu w przypadku, gdy wojna będzie trwała, a kraj nie otrzyma wsparcia, to koszt klimatyczny agresji Rosji może sięgnąć ponad 25 miliardów euro. Przekłada się to na niemal jedną piątą PKB Ukrainy.
Kamil Lipiński z Polskiego Instytut Ekonomicznego podkreślił, że agresja Rosji na Ukrainę generuje olbrzymie koszty środowiskowe i klimatyczne, które powinny stać się przedmiotem analizy instytucji międzynarodowych. Pesymistyczny scenariusz zakłada, że w przypadku kontynuacji wojny i braku pomocy ze strony zachodnich sąsiadów do atmosfery trafi 327 milionów ton dwutlenku węgla.
„To więcej niż Unia Europejska, cała, planowała zredukować w latach 2023-2030, więc mówimy o bardzo dużych ilościach, które będą mieć bardzo istotny wpływ na naszą przyszłość”
– podsumował Kamil Lipiński.
Ekspert Instytutu wskazał, że największy udział w kosztach klimatycznych wojny będą miały emisje związane z koniecznością odbudowy zniszczeń.
Dalsza część tekstu pod grafiką.
Koszty odbudowy Ukrainy po wojnie
Skutkiem rosyjskiej inwazji było zniszczenie infrastruktury o wartości 95,4 mld EUR. Straty spowodowane utrudnieniami w jej funkcjonowaniu wyniosły dodatkowe 126,7 mld EUR. Infrastruktura zniszczona przez agresora będzie wymagać odtworzenia, związanego z dodatkową emisją CO2.
Odbudowa powojenna jest procesem złożonym i wieloetapowym – dokładne obliczenia powinny obejmować różnorodność pod względem emisji etapu projektowania, budowy i eksploatacji poszczególnych obiektów.
Minimalne koszty odbudowy infrastruktury według Instytutu Kijowskiej Szkoły Ekonomii wynoszą 235 mld EUR.
Zaznaczył, że wielką szansą Ukrainy, ze względu na wysoką emisyjność jej gospodarki, jest zaangażowanie w ten proces Unii Europejskiej i Stanów Zjednoczonych. Wyjaśnił, że produkcja na Zachodzie wyemituje mniej dwutlenku węgla, a oszczędności osiągną poziom nawet 115 milionów ton tego związku chemicznego. W przypadku braku wsparcia zewnętrznego udział kosztów odbudowy w kosztach klimatycznych wojny wyniesie 77 procent. Emisje są spowodowane również przemieszczaniem się uchodźców wojennych, pożarami lasów i obszarami miejskimi.
W raporcie wskazano też, że przemieszczanie sprzętu wojskowego i działania militarne mają niewielki udział w kosztach klimatycznych w porównaniu do skali zniszczeń, jakie spowodowały.
Polski Instytut Ekonomiczny szacuje, że koszty klimatyczne wojny – w zależności od scenariusza – wyniosą od 6,5 do 25,5 miliardów euro.
Źródło: PAP/IAR/mpo