Tomasz Wróblewski: Wojna pokazała znaczenie tradycyjnych źródeł energii

Fot. newsrm.tv - Potrzebujemy nowej ustawy o podatku VAT?, CC BY 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=65282114

Fot. newsrm.tv - Potrzebujemy nowej ustawy o podatku VAT?, CC BY 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=65282114

Prezes Warsaw Enterprise Institute Tomasz Wróblewski powiedział, że wojna na Ukrainie pokazała znaczenie tradycyjnych źródeł energii. Mówił o tym, otwierając zorganizowaną przez WEI konferencję „Bezpieczeństwo energetyczne czasu wojny”.

Tomasz Wróblewski podkreślił, że walka z ociepleniem klimatu wymaga czasu i sporych inwestycji. Dodał, że wydarzenia ostatnich miesięcy pokazały, że nie da się z dnia na dzień porzucić dotychczas wykorzystywanych surowców.

Członek zarządu do spraw finansowych w PKN Orlen Jan Szewczak podkreślił, że bezpieczeństwo energetyczne Polski i naszej części Europy rośnie dzięki powstaniu koncernu multienergetycznego.

Wczoraj sąd zarejestrował połączenie PKN ORLEN S.A. ze spółką PGNiG S.A. Po połączeniu koncern jest największą w Europie Środkowej grupą paliwowo-energetyczną. Grupa obsługuje ponad 100 milionów klientów na różnych rynkach. Jan Szewczak powiedział, że powstanie wielkiego koncernu zwiększyło bezpieczeństwo energetyczne Polski i całego regionu Trójmorza. Dodał, że właśnie z tego powodu ta koncepcja była od początku atakowana. 


Zależność od importu energii w UE

W miejscowości Nybro w zachodniej Danii z początkiem listopada uruchomiono terminal odbiorczy Baltic Pipe – poinformował duński operator sieci gazowej Energinet. Dzięki inwestycji norweski gaz zaczął płynąć do Polski.

Jak podkreślił w komunikacie Energinet, „oznacza to, że norweski gaz może wpłynąć do nowego gazociągu Baltic Pipe i może być przesyłany dalej do Polski”.

W terminalu odbiorczym w Nybro, do którego przyłączony jest norweski gazociąg Europipe II, gaz jest oczyszczany, po czym następuje obniżenie jego ciśnienia przed dalszym przesyłem.

Energinet przypomniał, że pierwotnie terminal miał zacząć działać 1 października, po czym datę otwarcia trzykrotnie przesuwano z powodu „wyzwań technicznych” związanych z systemami informatycznymi oraz kontroli i bezpieczeństwa.

„Jest to dla nas ogromna ulga, że udało nam się uruchomić zakład w Nybro” – oznajmił dyrektor ds. stosunków międzynarodowych Energinet Torben Brabo, cytowany w komunikacie firmy.

Wcześniej od 1 października gazociąg Baltic Pipe dostarczał gaz z duńskich pól na Morzu Północnym oraz europejskiego systemu gazowego.

Według Energinet pełną przepustowość 10 mld m sześc. gazu Baltic Pipe osiągnie na koniec listopada br.

Gazociąg jest wspólną inwestycją operatorów systemów przesyłowych gazu z Polski i Danii – Gaz-Systemu i Energinetu. Gaz-System jest właścicielem i operatorem części zaczynającej się na brzegu duńskiej wyspy Zelandia i biegnącej do Polski po dnie Bałtyku.


 

Exit mobile version