Odeszli w minionym roku – Sylwester Chęciński [DŹWIĘKI ARCHIWALNE]

Odeszli w minionym roku - Sylwester Chęciński [DŹWIĘKI ARCHIWALNE] Radio Zachód - Lubuskie

8 grudnia 2021 roku zmarł Sylwester Chęciński, reżyser filmowy i scenarzysta, autor między innymi kultowej trylogii opowiadającej o losach Kargulów i Pawlaków, na którą złożyły się komedie: „Sami swoi”, „Nie ma mocnych” i „Kochaj albo rzuć”. Miał 91 lat.

Sylwester Chęciński był autorem kilkunastu filmów, w tym tak głośnych jak „Wielki Szu” i „Rozmowy kontrolowane”, a także serialu „Droga”, dramatu obyczajowego „Agnieszka 46” oraz telewizyjnego filmu fabularnego „Przybyli ułani” z cyklu „Święta polskie”. Reżyserował spektakle Teatru Telewizji, między innymi „Racja głodowa” i „Żelazna konstrukcja”. Współpracował między innymi ze Stanisławem Lenartowiczem, Andrzejem Wajdą i Jerzym Passendorferem.

W jednej z radiowych audycji (2014) Sylwester Chęciński podkreślił, że w jego życiu najważniejsza była pasja tworzenia filmów:

Nazywany „malarzem polskich charakterów”, reżyser tworzył na ekranie postaci z krwi i kości, obdarzone różnorodnymi, nie zawsze pozytywnymi cechami. W rozmowie z Polskim Radiem w 2014 roku Sylwester Chęciński mówił, że z wielu gatunków najbliższy jest mu film psychologiczny:

W 2017 roku Sylwester Chęciński został laureatem Polskiej Nagrody Filmowej „Orzeł” za osiągnięcia życia. Prezydent Polskiej Akademii Filmowej Dariusz Jabłoński powiedział wówczas, że reżyser jest wyjątkową postacią w polskim kinie:

W rozmowie z Polskim Radiem w 2010 roku Sylwester Chęciński krytycznie podsumował swój dorobek twórczy:

Sylwester Chęciński pracował jako asystent reżysera przy filmie „Spotkania” i jako II reżyser obrazów: „Zimowy zmierzch”, „Lotna” oraz „Powrót”. Jego debiutem reżyserskim był film „Historia żółtej ciżemki”, nagrodzony Srebrnym Medalem na Międzynarodowym Festiwalu Filmów dla Dzieci i Młodzieży w Wenecji w 1962 roku.

Za całokształt twórczości, w 2014 roku, Sylwester Chęciński otrzymał Nagrodę Specjalną „Platynowe Lwy” na Festiwalu Filmowym w Gdyni. Został też uhonorowany Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

W 2014 otrzymał Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski, a w 2020 – Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.

Sylwester Chęciński został pochowany na Cmentarzu Grabiszyńskim we Wrocławiu. Uroczystości pogrzebowe miały charakter państwowy.

Exit mobile version