NATO i Unia Europejska wzywają Rosję do odnowienia umowy w sprawie eksportu ukraińskiego zboża przez Morze Czarne. Zaniepokojenie decyzją Moskwy o wycofaniu się z porozumienia wyraziła też ONZ.
Rzeczniczka NATO Oana Lungescu oświadczyła, że Władimir Putin musi przestać traktować żywność jak broń i zakończyć nielegalną wojnę z Ukrainą.
„Wzywamy Rosję do odnowienia umowy i umożliwienia dostarczenia żywności do tych, którzy jej najbardziej potrzebują”
– powiedziała.
Do cofnięcia decyzji w sprawie korytarza zbożowego wezwał Rosję także wysoki przedstawiciel UE do spraw zagranicznych Josep Borrell.
„Ta decyzja zagraża głównym szlakom eksportowym zboża i nawozów, które są bardzo potrzebne, aby zaradzić światowemu kryzysowi żywnościowemu spowodowanemu wojną na Ukrainie”
– napisał na Twitterze.
Russia’s decision to suspend participation in the Black Sea deal puts at risks the main export route of much needed grain and fertilisers to address the global food crisis caused by its war against Ukraine.
The EU urges Russia to revert its decision.
— Josep Borrell Fontelles (@JosepBorrellF) October 30, 2022
Zaniepokojony decyzją Rosji o wycofaniu się z porozumienia zbożowego jest także sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres. Jego biuro poinformowało, że sekretarz Guterres zdecydował się opóźnić wyjazd na szczyt Ligi Arabskiej w Algierze o jeden dzień, aby skoncentrować się na tej sprawie.
Wczoraj Rosja ogłosiła, że zawiesza swój udział w tak zwanej inicjatywie zbożowej, która pozwalała na eksport ukraińskiego zboża przez Morze Czarne. Moskwa uzasadniała tę decyzję rzekomymi ataki terrorystycznymi na okręty Floty Czarnomorskiej, które zabezpieczały korytarz zbożowy z Ukrainy do Turcji.
Z kolei strona ukraińska oskarża rosyjskie władze o świadome pogłębianie kryzysu żywnościowego na świecie. Prezydent Wołodymyr Zełenski poinformował, że od września Rosja blokuje ruch statków z ukraińskim zbożem, na skutek czego w korytarzy zbożowym powstał zator liczący 176 okrętów.
Źródło: PAP/IAR/mpo