W oświadczeniu w sprawie reparacji wojennych od Niemiec przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski napisał, że zadaniem Kościoła jest przypominanie o wartości nawrócenia, przebaczenia i pojednania. – Do decydowania o praktycznych formach przywrócenia sprawiedliwości powołane są instytucje państwowe – napisał abp Stanisław Gądecki.
Przewodniczący Episkopatu zaznaczył, że „poruszane w tym raporcie kwestie należy rozpatrywać w kontekście wieloletniego procesu polsko-niemieckiego pojednania”, którego początkiem był list polskich biskupów do biskupów niemieckich z 1965 roku.
„Po latach możemy stwierdzić, że tamten dokument okazał się proroczy. Rozpoczął proces pojednania między Polakami i Niemcami, bez lekceważenia dokonanych zbrodni, bez zapominania o ofiarach i bez zamykania się w poczuciu doznanych krzywd”
– czytamy w Oświadczeniu.
Abp Gądecki zauważył, że w życiu politycznym miłosierdziu i przebaczeniu muszą towarzyszyć roztropność i sprawiedliwość. Cytując św. Jana Pawła II, zwrócił uwagę, że „nie istnieje (…) żadna sprzeczność między przebaczeniem a sprawiedliwością. Przebaczenie bowiem nie usuwa ani nie umniejsza konieczności naprawienia zła, będącej nakazem sprawiedliwości” (Orędzie na XXX Światowy Dzień Pokoju, 1 stycznia 1997 r.). „Niech więc naszym wspólnym pragnieniem będzie, aby dwa pojednane ze sobą narody, polski i niemiecki, kierowały swój wzrok ku lepszej przyszłości” – podkreślił przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.
Masowe mordy na ludności RP dokonane przez Niemców
Istniejący materiał źródłowy pozwala wyłącznie na rekonstrukcję przestrzenną strat na Ziemiach Dawnych, czyli na tych terenach, które zarówno przed II wojną światową, jak i po niej znalazły się w granicach państwa polskiego. Najwyższe straty ludnościowe w województwie warszawskim – niemal 40% ze wszystkich osób pozbawionych życia.