W całej Polsce odbywa się jedenaste Narodowe Czytanie. Lekturą tegorocznej akcji są „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza. Wydarzenie ma promować czytelnictwo i przypominać najważniejsze dzieła literatury polskiej.
W warszawskim Ogrodzie Saskim Narodowe Czytanie zainaugurowała para prezydencka. Prezydent Andrzej Duda, przypominając o dacie wydania „Ballad i romansów”, powiedział, że dla Polski i Polaków epoka romantyzmu ma szczególne znaczenie. – Romantyzm, przede wszystkim ten mickiewiczowski, narodził się, gdy Polska nie była wolna, była rozdarta, walczącą o wolność – przypominał. Prezydent podkreślał, że Adam Mickiewicz – „to poeta nasz, naszych sąsiadów Litwinów, Białorusinów, w części Ukraińców. Jesteśmy przesiąknięci tym samym duchem” – mówił.
Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda przeczytali też fragmenty z przedmowy Adama Mickiewicza do pierwszego wydania „Ballad i romansów”
„Ballady i romanse” Adama Mickiewicza zostały opublikowane w czerwcu 1822 roku w Wilnie. Zbiór poezji zapoczątkował w Polsce romantyzm. Rok 2022 – w związku z dwustuleciem wydania zbioru – obchodzony jest jako Rok Romantyzmu Polskiego.
W Ogrodzie Saskim na scenie wystąpi kilkunastu aktorów, między innymi Beata Fido, Angelika Kurowska, Marcin Przybylski, Krzysztof Szczepaniak, Andrzej Mastalerz i Jarosław Gajewski. Całość wyreżyserował dyrektor Teatru Polskiego Radia Janusz Kukuła. Warszawskie wydarzenie współorganizowane przez Narodowe Centrum Kultury jest transmitowane przez Polskie Radio na antenach i na stronie internetowej.
Narodowe Czytanie organizowane jest przez prezydenta od 2012 roku. Patronem wydarzenia jest Polskie Radio.